Atrasts grāmatā

Šis ir mans veltījums papīra grāmatām. Neizbēgami, bet drīzumā arī man nāksies sākt izmantot e-grāmatas. Tomēr papīra grāmatām piemīt un vienmēr piemitīs savs šarms – starp citu tāpat kā māla plāksnītēm, papirusa ruļļiem un pergamenta izstrādājumiem.
Papīra grāmatās var atrast ne tikai prieku, zināšanas un intelektuālus diskursus. Dažreiz gadās pavisam reāli, materiāli un taustāmi atradumi. Un šoreiz es ar tiem nedomāju grāmatu utis. Lai gan grāmatas bieži pērku grāmatnīcās, tomēr daudz izmantoju arī vietējās bibliotēkas krājumus vai akciju „lasītājs lasītājam”, vai arī vienkārši izvelku no ārā mešanai paredzētajām kastēm. Un lasītas grāmatas mēdz būt pārsteigumu pilnas. Tak papīra grāmatas formāts pats par sevi ir ļoti parocīgs dažādu plakanu lietu uzglabāšanai.

 1. Biļetes braukšanai sabiedriskajā transportā. Šo kategoriju izdalīju atsevišķi, jo bibliotēkas grāmatās tās var atrast bieži. Galu galā lasīšana ir populārā nodarbe pastāvīgo sabiedriskā transporta lietotāju vidū. Biļetes ir interesanti papētīt – kad un uz kurieni braukts. Ja biļete ir atstāta grāmatā, tad visdrīzāk lasītājam nav izdevies tikt līdz tās beigām. Tad var paprātot, kas gan viņam nav paticis un kāpēc viņš ir paguris tieši šajā vietā.
 2. Citi dokumenti. Grāmatās var atrast visdīvainākos dokumentus. Piemēram, kvītis par iemaksām pensionāru pašpalīdzības fondos par mirušajiem biedriem, kaķa potēšanas pasi vai biedru tiesas protokola norakstu. Vecu dokumentu dzīvošanai grāmatās nav ne vainas. Bet pasarg Dievs no nelaimes nejauši iebāzt grāmatā kādu vajadzīgu un svarīgu dokumentu. Tas var pazust ar galiem un bez maz sāku ticēt, ka visas grāmatas ir savienotas ar ārpus dimensijām eksistējošo L-telpu, kurā var notikt pilnīgi viss.
 3. Vēstules un atklātnītes. Tās parasti ir gadījušās personīgajās grāmatās, tāpēc ir mazliet mīļi atrast un izlasīt kādu vecu 8. marta apsveikuma kartiņu ar sarkanām tulpēm.
 4. Nauda – dažādu laiku un dažādu nominālu. Saprotamu iemeslu dēļ bibliotēkas grāmatās to atrast negadās, bet ir sanācis izmantot par grāmatzīmi piecīti un pēc laika to laimīgi atrast. Laikam ir vesels urbāno leģendu klāsts par grāmatas noslēptu naudu, tās aizmiršanu, šo grāmatu nodošanu makulatūrā un tamlīdzīgi. Dzīvē ar to neesmu saskārusies.
 5. Grāmatzīmes. Tagad daudzās grāmatās tās tiek iemontētas jau ražošanas procesā, bet savulaik tās bija populārs sadzīves priekšmets. Varēja būt gan no papīra, gan austas vai mezglotas.
 6. Piezīmes, atzīmes un pasvītrojumi. Bibliotēkas grāmatās tādi šad tad gadās, lai gan manis lasītajās reti. Šķiet, ka visvairāk no tā cieš dažādas atziņu grāmatas Koelju un Gilbertes stilā un skolas programmu obligātā literatūra. Man tie netraucē, dažreiz ir interesanti redzēt, kam uzmanību pievērsuši citi lasītāji.
 7. Ieraksti – veltījumi un dāvinājumi. Parasti atrodas lietotajās grāmatās. Kādreiz grāmatas bija populāra dāvana skolas izlaidumos un dažādās jubilejās. Vispār ir jauki palasīt pirms pusgadsimta vai senāk rakstītus uzmundrinošus novēlējumus cilvēkam, kurš varbūt vairs nemaz nav mūsu vidū, un paskatīties, kurš no dzejniekiem ir bijis modē pirms Kornēlijas Apškrūmas.
 8. Augi. Grāmatas ir ērts palīglīdzeklis dažādu nelielu augu vai to daļu herbarizēšanai. Man ir nelāgs niķis tajās iebāzt un nospiest kādu interesantu ziedaugu vai sūnu, bet grāmatām tas par labu nenāk. Vienā bibliotēkā paņemtā grāmatā atradu pat mazu, trauslu, izkaltētu apaļlapu raseni pilnā augumā. (Rasene ir tikai purvos sastopams sīks, kukaiņēdājs augs)
 9. Dzīvnieki. Reiz man no bibliotēkas grāmatas izkrita herbarizēts ods. Mūsu ciems atrodas purvainā vietā un odi savas aktivitātes periodos ir īsta sodība. Pilnīgi saprotu vēlmi tos iemānīt grāmatā, lai pēc tam to uzvaroši aizsistu ciet.
 10. Mati un skropstas. Šķiet, vienreiz bija arī naga fragments. Liecība par to, ka grāmatas ir lasījis dzīvs cilvēks, nevis astrālais ķermenis. Pie šīs pašas kategorijas varētu pieskaitīt arī pirkstu nospiedumus, kādu sabrūnējušu asins pilīti vai traipus, par kuru izcelsmi pat negribas domāt. Šādi atradumi vedina uz domu sākt nodarboties ar melno maģiju.
 11. Cepumu drupačas. Reti, bet gadās, ka no bibliotēkas grāmatām kaut kas izbirst. Nav forši, bet izturos saprotoši. Lasītājs jau nevar pārtikt tikai no garīgās barības vien.
 12. Apelsīnu smarža. Īstermiņa atradums un visbiežāk ziemā. Gadās atšķirt lappusi un sajust ne ar ko citu nesajaucamo smaržu. Varu pat iedomāties, kā iepriekšējais lasītājs ir lēnām lobījis oranžo augli, nespēdams atrauties no grāmatas.

15 thoughts on “Atrasts grāmatā

 1. Lasītāja

  Un kāpēc es nekad nedabūju apelsīnu smaržu, tikai cigarešu smaku?
  Man ir daudz papīra grāmatzīmju, bet parasti es izmantoju transporta biļetes un citus mazus papīrīšus, kas gadās pa rokai, un vienā grāmatā var sakrāties daudzas biļetes. No b-kas grāmatām gan cenšos tās vēlāk izlasīt laukā.

  Atbildēt
 2. Sibilla Post author

  Jā, grāmatās vajadzētu atrasties arī cigarešu smakai. Bet pieļauju, ka mani ožas receptori to spītīgi ignorē.

  Man vispār ir muļķīgs paradums dažreiz par grāmatzīmēm izmantot smaržu izvēlei paredzētās papīra strēmelītes. Tad arī ļoti nopietna grāmata kādu laiku var vieglprātīgi smaržot pēc 5. numura Šaneles vai kaut kā tamlīdzīga. Bet šitā es izdaros tikai ar personīgo īpašumu. 🙂

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Paldies!
   Atrast grāmatā asinis nav omulīgi. Pat savējās nē. 🙂
   Lai gan ieraugot bibliotēkas grāmatā jebkuru brūnu plankumiņu, manī sāk pamosties Mis Mārpla, visdrīzāk to izcelsmei ir pavisam vienkārši un nevainīgi izskaidrojumi. 🙂

   Atbildēt
 3. doronike

  Manas grāmatzīmes ir lipeklīši, kuri no grāmatzīmēm nereti pārtop par citātu iezīmētājiem. Bet bibliotēku grāmatās ir interesanti atrast un papētīt citu lasītāju paņemto grāmatu izdrukas, kas izmantotas par grāmatzīmēm.
  Dažādus herbārijus man dikti patīk atrast, lai arī grāmatu tas bojā, bet lielākais uzietais naudas nomināls, tobrīd jau vairs nederīgs – 50 rubļi.

  Atbildēt
 4. Līva Alksne

  Cik interesants ieraksts! Paldies! Par tam biļetēm – no pieredzes saku, ka, lasot, biļeti mēdzu iebāzt arī ar lasāmo vietu pilnīgi nesaistītā vietā un, pabeidzot grāmatu, tur tā biļete arī apliek – kaut kur pa vidu. Tā kā tas nav rādītājs, ka tālāk nav lasīts. 🙂

  Atbildēt
 5. msmarii

  Man ir gadījies atrast apsveikumu 8. martā, ļoti sirsnīgu un cik nopratu, no kāda stipri skumstoša kunga dāmai 🙂 Vēl ir redzēti ieraksti iekšpusē uz vāka. Bibliotēkas grāmatās gan reti iespējams ko atrast.
  Es par grāmatzīmēm izmantoju jebkuru papīra strēmeli, kas gadās pa rokai un cenšos sevi atradināt no stūrīšu locīšanas…. Pēdējā laikā labi kalpo lipeklīši tādos pašos nolūkos kā Doronikei. Sen sen bija laiks, kad taisīju pītas papīra vai auduma grāmatzīmes.

  Atbildēt
 6. Evija

  Jo vecāks grāmatas izdevums tiek ņemts no bibliotēkas, jo vairāk tur var atrast. 🙂 Protams, tie pleķi un smaržas ir nepatīkamākas lietas, ar ko sastapties. Nu labi, nagi un citi ķermeņa fragmenti varētu to pārspēt.
  Man patīk atrast biļetes un citu cilvēku piezīmes. Nesen atradu vienu pavecu vilciena biļeti, interesanti salīdzināt, kā cēlušās cenas. 😀

  Atbildēt
 7. burtniica

  Pretīgi ir arī tad, ja uz grāmatas lappuses atrodas šokolādes traipi, kuri, parasti, asociējas ar kaut ko pavisam citu…. Interesants ieraksts, īstenībā, nobrīnījos, ka es ar šāda veida atradumiem īpaši nesaskaros, lai gan regulāri ņemu bibliotēkas grāmatas, nu jā, mati, grāmatzīmes, traipi u.c. ir ierasta lieta, bet dažādas kartiņas vai augi, tas gan tā retāk.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Nu interesantākie atradumi ir bijuši lietotajās grāmatās, kuras ir atnesuši atdošanai citi lasītāji vai cilvēki no malas, kas ir tīrījuši savus grāmatu plauktus. Bibliotēkas grāmatās parasti ir samērā nekaitīgas lietas – biļetes un piezīmes.

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.