Džefs Kinnijs „Grega dienasgrāmata 7 Trešais lieks”

Džefs Kinnijs „Grega dienasgrāmata 7 Trešais lieks”, no angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa, Rīga: Zvaigzne ABC, 2013., (Jeff Kinney. Diary of a Wimpy Kid: The Third Wheel. 2012.)

300x0_coverIespējams, ka man ir sākusies vecuma demence un smadzenes sāk lēnām pārsviestoties, bet jāatzīstas, ka dažkārt no bērniem aizņemos palasīt Džefa Kinnija „Grega dienasgrāmatas”. Pie tam visļaunākais šoreiz laikam ir apziņa, ka man tās tīri labi patīk. Saprotams, ka nekāda sakarīgā literatūra tās nav, teksta tajās ir ļoti maz, toties bilžu ļoti daudz. Bieži vien šķiet, ka tās ir tikai autora veiksmīgi uzieta zelta dzīsla, ar kuru izvilkt naudu no vecākiem, kuri ir laimīgi, ka viņu bērni beidzot kaut ko vispār lasa. Un tomēr „Grega dienasgrāmatām” piemīt zināma pievilcība. Lai arī grāmatas savā būtībā ir ļoti līdzīgas, tomēr sērijas kvalitāte pagaidām nav jūtami kritusies. Un pērkot katru nākošo grāmatu ir skaidrs, ka nekādu pārsteigumu tur nebūs, bet tās būs tieši tādas, kā no tām tiek gaidīts.

Dienasgrāmatu galvenais varonis Gregs Heflijs ir izteikti klišejisks humoristisko bērnu grāmatu tēls ar daudzām vājībām – egocentrisks, savtīgs, patmīlīgs, patizls un diezgan bailīgs personāžs, kurš ļoti alkst pēc apkārtējo atzinības un ir spējīgs sastrādāt neticami daudz dumju lietu. Tomēr viņš pēc būtības nepavisam nav ļauns un brīžiem paveic arī kaut ko jēdzīgu. Kopumā Gregs ir cilvēcīgi saprotams tēls un, lai gan viņa izdarības brīžiem ir krietni pārspīlētas, tomēr šķiet ir gluži jauks bērns.

Dienasgrāmatu septītajā daļā Gregs nedaudz kavējas atmiņās par dzīvi mātes vēderā un ar to saistītajām problēmām, kā arī iepazīstam vēl vienu kolorītu viņa radinieku – tēva brāli. Bet lielākā šīs grāmatas daļa ir veltīta Grega gaužām neveiksmīgajiem mēģinājumiem kontaktēties ar pretējo dzimumu, kas brīžiem ir pilnīgas katastrofas.

Džefs Kinnijs savās grāmatās no smieklīgās puses parāda ne tikai skolēnus, bet arī pieaugušos un ir skaidrs, ka būt par vecākiem mūsdienās ir krietni sarežģītāk, nekā būt bērniem. Visas tās mūžīgās savstarpējās sacensības , kuram būs izdevušies krutākie pēcnācēji, vienmēr mainīgie un pretrunīgie ieteikumi kā bērnus pareizi audzināt, bet viņi savukārt vienalga izaug tādi, kā paši grib. Šīs grāmatas, protams, nav īpaši nopietnas un gudras, bet liek uz bērnu un vecāku būšanām paskatīties no malas un brīžiem par tām pasmaidīt. Lai nu kā, „Grega dienasgrāmatās” bieži vien uzjautrinošākās bija ne jau Grega izdarības, bet tieši pieaugušo reakcija uz tām. Kaut vai tik sarežģītās problēmas par atšķirīgo tualetes papīra kvalitāti skolēnu un skolotāju tualetēs absurdā risināšana.
Laikam lielākais Grega dienasgrāmatu pluss ir tas, ka pirmo klašu bērni tās labprāt lasa un iespējams arī saprot, ka lasīšana var būt interesanta un sagādāt prieku. Protams, būtu pavisam lieliski, ja bērni ar tādu pašu aizrautību lasītu, teiksim, arī Jaunsudrabiņa „Balto grāmatu” (būtu autors saviem tēlojumiem pievienojis vairāk savu zīmējumu un tos uztaisījis jautrākus, varbūt būtu sanācis kaut kas bērniem piemērotāks), Brigaderes „Dievs. Daba. Darbs.” vai Valda „Staburaga bērnus”. Taču jāsaprot, ka laiki mainās, un ar rurālo klasiku mūsdienu bērnus visdrīzāk ir iespējams no lasīšanas atbaidīt uz ļoti ilgu laiku.

Protams, „Grega dienasgrāmatas” ir ļoti amerikāniskas, bet kā gan lai tās būtu citādas? Patiesībā būtu jauki, ja kāds sacerētu kvalitatīvu lokālo analogu. Tāds varētu būt bijis Rutas Skrebeles „Palaidnību karaļa Jāņa B. dienasgrāmata”, ja tā nebūtu tik izteikti didaktiska. Pieaugušo idealizēšana un pamācošs tonis laikam jau ir iesīkstējusi latviešu bērnu literatūras tradīcija, kuras mainīšanai ir vajadzīgs laiks.

12 thoughts on “Džefs Kinnijs „Grega dienasgrāmata 7 Trešais lieks”

 1. Dainis Gžibovskis

  Un es domāju, ka blogeru vidū esmu vienīgais Grega dienasgrāmatu fans. 😀
  Varu teikt tikai to, ka Grega dienasgrāmatas popularitātes ziņā ir nepārspējamas – man šķiet, ka par tām sajūsmā ir visi, kas tās lasījuši. Mana mazā brāļa draugi un klasesbiedri regulāri aizņemas no manis šīs grāmatas un nu jau izveidojusies diezgan liela rinda. Arī manā vietējā pagasta bibliotēkā pēc šīm grāmatām pierakstās garās rindās.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Grega dienasgrāmatas man vairāk ir tāds, kā “guilty pleasure”. 🙂

   Bet tās ir patiešām labas grāmatas bērniem, lai uzsāktu lasītāja karjeru. Vispār ir interesanti, ko autors ar Gregu darīs tālāk – atstās par mūžīgo bērnu un sēriju nobeigs vai arī mēģinās viņu pamazām izaudzināt lielāku.

   Atbildēt
   1. Dainis Gžibovskis

    Arī es par to esmu prātojis. Gribētos jau, lai Grega piedzīvojumi nekad nebeigtos, bet prātīgāk būtu, ja Kinnijs laicīgi pieliktu Grega dienasgrāmatām punktu, lai nekļūtu saturiski lēts.

    Atbildēt
    1. Sibilla Post author

     Tā kā skolā neviens nevar mācīties mūžīgi – pat Gregs, tad jācer, ka Kinnijs pratīsies dienasgrāmatas savlaicīgi pabeigt. 🙂

    2. Dainis Gžibovskis

     Man jau šķiet, ka tālāk par pamatskolas piedzīvojumiem nevajadzētu iet.
     Būtu muļķīgi, ja Kinnijs rakstītu par Grega piedzīvojumiem, kuros ietilptu arī bakalaura grāda iegūšana. 😀

 2. Uldis Rozenfelds (@baltaisruncis)

  Pagaidām man vēl nev pārliecība, ka vajag, bet domāju, ka mēģināšu iebarot savai trešklasniecei grāmatas par Gregu. Ja atsauksmes ir pozitīvas, tad jau vajadzētu viņai patikt. No otras puses- gribās viņu atradināt no tām bildīšgrāmatām ar kurām tagad pilna pasaule.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Domāju, ka trešklasniecei varētu patikt. Lai pamēģina palasīt pirmo grāmatu un tad jau redzēs. Tagad ir izdots arī kaut kas līdzīgs rozā vākos, kas esot domāts tieši meitenēm, bet līdz ar to man tā grāmata neizraisa uzticību.

   Man šķiet, ka bērnus speciāli atradināt no bildīšgrāmatām nevajag. Re ku, es no tām neesmu atradinājusies vēl joprojām un nav ne vainas. 🙂 Drīzāk jāmēģina viņi pamazām pieradināt pie tā, ka ir forši un interesanti lasīt arī kaut ko nopietnāku. (Bet es diemžēl nezinu kā ar to veiksmīgi izdarīt.)

   Atbildēt
   1. Uldis Rozenfelds (@baltaisruncis)

    Tām bildīšgrāmatām (multeņgrāmatas, n-tie V.Pūka varianti, utt) pietrūkst lasāmā- tur ir 90% bildes. It kā jau nav slikti, bet vai tas netraucēs vēlāk, kad vajadzēs/gribēsies pieķerties nopietnākai grāmatai (bez/ļoti maz bildēm)? Tā teikt- var atbaidīt.

    Atbildēt
    1. Sibilla Post author

     Ā, nu Gregs ir mazliet nopietnāks par 90% bildīšgrāmatām. Teksta tur ir vairāk un, lai saprastu visus notikumus un jokus, tiem ir jāseko līdzi visā grāmatas lasīšanas gaitā. Tas varētu noderēt kā pārejas posms uz nopietnāku literatūru bez bildēm.

 3. Atbalsojums: Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata 10 Vecā skola” | Sibillas grāmatas

 4. Atbalsojums: Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata 11 Uz naža asmens” | Sibillas grāmatas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.