Andra Manfelde „Dzimtenīte”

Andra Manfelde „Dzimtenīte”, biedrība „Literatūras kombains”, 2012.

dzimteniteLīdz šim Andras Manfeldes grāmatas lasīt nebija sanācis (kaut kādi šur tur redzēti īsie tekstiņi laikam neskaitās). „Adatu” nelasīju tikai tāpēc, ka romāni par narkomāniem jau ir lasīti daudz un pilnīgi visi tie šķita neticami garlaicīgi. Turklāt nekad neesmu izpratusi, kam gan vēl ir vajadzīgas narkotikas, ja pasaulē ir sarakstīts tik daudz brīnišķīgu grāmatu.

Piedevām nesen kādā intervijā ar Andru Manfeldi lasīju, ka viņa dažreiz peldoties Karostas kanālā. Tas mani nedaudz samulsināja, jo cilvēkam, kas ir spējīgs uz kaut ko tādu, visdrīzāk kaut kas nav īsti kārtībā ar iztēli. Vai arī nav nekādas nojausmas par šīs ūdenstilpnes īpatnējo raksturu un specifisko ķīmisko sastāvu, nemaz nerunājot par zemūdeņu rēgiem, kas vēl joprojām klīst izšķīduši izplatījumā starp ūdens molekulām. Tā ja. Tāpēc pie Manfeldes jaunākā romāna ķēros ar nelielām bažām. Bet uzreiz jāatzīst, ka „Dzimtenīte” man patika pat labāk nekā biju gaidījusi.

Grāmatas sižets nav sarežģīts. Galvenā varone – padzīvojusi un jau dzīvē aplauzusies sieviete no mazpilsētas kopā ar divām draudzenēm dodas uz Skotiju, lai kaut nedaudz varētu izrauties no mūžīgās nabadzības – patiesībā izdzīvot. Protams, arī Skotijā dzīve nav nekāda avene, darbs ir smags un vienmuļš, valoda nesaprotama, naudu izdodas nopelnīt vairāk, bet īsti iejusties svešā zemē nesanāk. Pēc vairākiem gadiem viņa tomēr atgriežas Latvijā, bet te nekas nav mainījies jeb visdrīzāk nav mainījusies viņa pati. Tāpēc dzīve joprojām ir tikpat drūma un bezcerīga. Vārdu sakot, klasiskais stāsts par to, ka ne nauda, ne dzimtene tieši tāpat kā gudrība, slava, vara, utt. (vajadzīgo pasvītrot) pati par sevi nevienu nepadara laimīgāku.

Andra Manfelde raksta apskaužami labi – kaislīgi, aizrautīgi un tieši. Grāmatā viņa prasmīgi izmanto reālo, dzīvo sarunvalodu, bet tajā pašā laikā pamanās nepazaudēt teksta poētismu un savu stilu. Katrā ziņā grāmatu lasīt bija patīkami. Tā vienlaicīgi ir dokumentāli precīza un reālistiski tēlaina. Vispār iztēles tur patiešām nebija daudz (stāsts šķita ļoti reāls), bet ne jau visur to vajag.

Galvenās varones personība gan vairāk atgādina saldētu pleksti no grāmatā aprakstītās skotu zivju rūpnīcas. Viņa ir cilvēks bez sapņiem (nu varbūt vienīgi tādiem – par smukām, spīdīgām vai brendotām šmotkām), bez nopietnām kaislībām, bez sīkām, muļķīgām dīvainībām vai vājībiņām, kas piešķirtu viņai dzīvīgumu. Nešaubos, ka tādi cilvēki eksistē un gan jau pat daudz. Tomēr uz beigām sajutu uzmācīgu vēlmi, lai tak vismaz grāmatā kāds viņai iesper tā, ka viņa atjēdzas un beidz tukšgaitā auļot pa nolemtības ritenīti kā tāds psihopātisks kāmis. Bet tad tas būtu pavisam cits un visdrīzāk pozitīvs emigrācijas stāsts (arī tādi ir dzirdēti) – ne tik skumjš un nomācošs kā šis.

Nobeigumā jāpiebilst, ka Manfelde ar „Dzimtenīti” ir trāpījusi desmitniekā. Vietējā bibliotēkā atšķirībā, teiksim, no kritiķu daudz slavētās Ulbergas „Zaļās vārnas” bija ilgi jāgaida, lai tiktu pie tās lasīšanas, bet tuvējā grāmatnīcā, kad sāku lūkoties pēc „Dzimtenītes”, tā vispār jau bija beigusies.

4 thoughts on “Andra Manfelde „Dzimtenīte”

 1. santasbiblioteka

  “Galvenās varones personība gan vairāk atgādina saldētu pleksti no grāmatā aprakstītās skotu zivju rūpnīcas.” 😀 Diezgan precīzi aprakstīts galvenās varones emocionālais stāvoklis.
  Bet man gan nelikās, ka galvenai varonei ir tukšums galvā, man pat likās, ka viņa uz visu skatās viegli ironiski un skumji.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Es drīzāk teiktu, ka tā ir Manfede, kura visu notiekošo apraksta ironiski un skumji.
   Galvenā varone laikam jau bija domāta kā tāds vispārējs emigrācijā devušos sieviešu simbols, ar kuru varētu identificēties daudzas. Tāpēc droši vien viņa nebija īpaši individualizēta. Šķiet, ka viņai atšķirībā no pārējiem personāžiem nebija pat vārda. Vismaz es to neatceros. 🙂

   Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.