Kitija Krauzere „Ezera Annija”

Kitija Krauzere „Ezera Annija”, tulkojusi Gita Grīnberga, Rīga: „liels un mazs”, 2012., (Kitty Crowther, Annie du lac, 2009)

4bc4791027Lai cik ļoti man patīk lasīt, tomēr jāatzīstas, ka nepiedzimu ar padusē cieši iežmiegtu 1000 lappuses biezu sējumiņu sīkā drukā. Arī lasīt prasmi apguvu ne jau no Upīša kopotajiem rakstiem, bet smukām un ar tekstu pārlieku neapgrūtinātām bilžu grāmatām ar skaistām ilustrācijām un lieliem burtiem. Vēl joprojām klusībā domāju, ka bildes grāmatas vērtību parasti tikai palielina. Tā nu šad tad palasu kādu no jaunmodīgajām visiem vecumiem domātajām bilžu grāmatām. Man ļoti patika Šona Tana „Aizpilsētas stāsti”, kurus nopirku dāvināšanai citiem, bet pa ceļam sāku lasīt un beigās tā arī nevienam vairs neuzdāvināju.

Kitijas Krauzeres „Ezera Annija” arī izskatījās vilinoša. Autore ir beļģu māksliniece un bērnu rakstniece. Pārsvarā viņa raksta franciski, bet dažas grāmatas ir izdotas flāmu valodā. 2010. gadā Krauzere ir saņēmusi Astrīdas Lindgrēnes memoriālo balvu, ko kuram katram jau nu nepiešķir. „Ezera Annija” uz vāka ir reklamēta kā ļoti noslēpumaina pasaka, bet autore kā dziļi iejūtīga cilvēku attēlotāja. Diemžēl ar noslēpumiem grāmatā bija diezgan trūcīgi, savukārt autore izrādījās talantīga māksliniece, bet ne pārāk aizraujoša stāstniece. Tā gadās, ka paskatoties ilustrācijas jau sāc galvā likt kopā interesantu stāstu, bet beigās nekā.

ezera annijaGalvenā varone Annija nepavisam nebija dīvaine, bet diezgan apātiska un maķenīt aprobežota būtne ar suicidālām nosliecēm. Pēc mātes nāves viņa jūtas ļoti vientuļa, bet neveic pat niecīgākās aktivitātes savas sociālās dzīves uzlabošanai. Jo baidās, ka nekas nesanāks un ko tad darīs pēc tam – būs stāvus jālec ezerā. Un varbūt labāk iet slīcinātiesjau uzreiz, nevis kaut ko sākt darīt. Patiesībā slīcināšanās mēģinājums, kurš grāmatā ir skaisti vizualizēts, tomēr šķiet ļoti neveiksmīgs sižeta risinājums pat pasakai. Vienkārši uzreiz prātā nāk nesenais bēdīgais atgadījums Ventspilī un vēl pāris līdzīgi, kas neko lāgā nav atrisinājuši, bet situāciju padarījuši daudz ļaunāku. Arī tālākais pasakas sižets ir Maijas un Paijas garā. Annija atrod savu sūtību darbojoties citu labā un kā atalgojumu saņem nedaudz iezaļganu vīrišķi ar spīdošu ādu (neviens no mums tak nav ideāls). Pasakas morāle varētu būt kaut kas no sērijas – ja jau esi tik tupa, ka pati nespēj būt laimīga, tad kaut kā pacenties uzgrūst atbildību par savu labsajūtu citiem – tas var nostrādāt.

le_grande desordreTā nu „Ezera Annijas” labākā daļa bija autores smalki izzīmētās, savdabīgās un noskaņas pārpilnās ilustrācijas, kuras galu galā var mierīgi skatīties arī bez teksta lasīšanas, tomēr grāmatā nedaudz vīlos. Salīdzinājumā Tans ar saviem „Aizpilsētas stāstiem” kaut kā caur acu zīlītēm pamanījās pakutināt manu sirdi ne pa jokam.

Paskatoties citas Kitijas Krauzeres grāmatas un to ilustrācijas, piemēram, Le grand désordre, tās šķiet pievilcīgas un nez kāpēc gribas domāt, ka arī saturiski interesantākas par „Ezera Anniju”. Varbūt īstenībā tā nav. bet vienmēr jau gribas cerēt uz kaut ko labāku. Līdz šim latviski ir izdota vēl viena Krauzeres grāmata bērniem “Skrību skrābu tvīt plunkš”.

Manam iekšējam bērnam „Ezera Annija” galīgi nepatika, bet viņa māksliniecisko gaumi jau ļoti sen ir bezcerīgi sabojājusi Margarita Stāraste ar savām sirsnīgajām un mīļuma pārpilnajām bilžu grāmatām. Un viņu vairs neviens nepāraudzinās.

2 thoughts on “Kitija Krauzere „Ezera Annija”

 1. doronike

  Man jau šķiet, ka bērnu grāmata bez bildēm nav nekāda bērnu grāmata. Kā bērnam man šitā Annija nepatiktu, jo priekšroku devu smukām princesēm (laikam jau arī Stāraste un padomju multiplikācija savu roku pielikusi). Un patika bildes ar daudziem priekšmetiem, kuras ilgi varēja pētīt.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Droši vien būtu interesanti kādreiz izvilkt bērnības mīļākās bilžu grāmatas un no šodienas skatu punkta papētīt, kas patika un kas nepatika. Un kāpēc manam iekšējam bērnam tik pievilcīgas šķita skaistās princeses un mazie, laimīgie kaķīši, kuri nemaz nepatīk Annijai no šīs grāmatas.

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.