Māris Bērziņš „Sveiks, Dzintar Mihail!”

Māris Bērziņš „Sveiks, Dzintar Mihail!”, Rīga: „Dienas Grāmata”, 2013.

Sveiks Dzintar MihailAr latviešu literatūru man dažreiz gadās kā Vinnijam Pūkam ar bitēm – nekad neko nevar zināt kā būs. Patiesībā jau Māra Bērziņa jauno romānu nolēmu palasīt, lai mazliet atjēgtos no Bolanjo monumentālā ķieģeļa. Atjēgties tā īsti nesanāca, jo par Bolanjo ir jādomā vēl joprojām, bet baidos, ka šo romānu es rīt jau būšu aizmirsusi, tāpat kā gandrīz neko vairs neatceros no „Titāna skrūvēm”, kuras lasīju pirms pāris gadiem. Bet tā varētu būt viena no daudzlasītāju problēmām, ka mūsu smadzenes daļu no lasītā ar laiku izšķīdina pilnīgā nebūtībā.

Vispār jau „Sveiks, Dzintar Mihail!” nav slikta grāmata, bet nav arī īpaši daudz, ko par to pateikt. Un blogā pārstāstīt tās saturu nebūtu īpaši lielas jēgas. Romāns ir maziņš, tieviņš un ļoti viegli lasāms. Tam ir saistošs sižets, kas ieturēts labākajās meksikāņu ziepju operu tradīcijās ar negaidītiem pagriezieniem, kāpinājumiem un kritumiem.

Grāmatas labākā daļa ir tās centrā esošās kārtīgās latviešu ģimenes portretējums. Tēvs Dzintars ir klasisks darbarūķis, māte Zelma – visa kontrolētāja, meita Mairita – ezotēriska veģetāriete un vēl uz dzīvi Briselē orientēts dēls Modris. Papildinājumā ir arī ārlaulības dēls un kaimiņš alkoholiķis, kas grāmatai piešķir eņģeliskas un dēmoniskas dimensijas. Personāži ir attēloti mazliet ironiski, bet kopumā labdabīgi un ir izdevušies makten dzīvīgi.

Lai arī grāmatā pāris vietās tiek piesaukts Jēzus un viņa raduraksti, kā arī apcerēta Dieva esamība, tomēr lasot ir sajūta, ka tā vairāk ir tāda pseidofilozofiska spēlēšanās. Visam pa vidu Mairita lasa savas omītes atstātās piezīmes, kas varētu būt nospertas no kādas tagad modīgas papilnveidošanās grāmatas. „Es ticu, ka ar laiku sapratīšu, par kādiem nebūtiskiem niekiem bieži vien raizējos, kļūšu mierīgāka un laimīgāka.” Un tamlīdzīgs bla bla bla.

Savukārt es ticu, ka laiks visu saliks pa vietām. Ja šī būs latviešu literatūrā paliekoša grāmata, ar to nekas slikts nenotiks un savus lasītājus tā atradīs vienmēr.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.