Patriks Rotfuss „Vēja vārds”

Patriks Rotfuss „Vēja vārds”, no angļu val. tulk. Zane Rozenberga, Rīga: Zvaigzne ABC, 2013. (Patrick Rothfuss, The Name of the Wind, The Kingkiller Chronicle: Day One, 2007))

Veja vards„Vēja vārds” nelaimīgā kārtā ir viena no tām grāmatām, kuru reklāmā ir sasolīts, ka uhtī – nu tik būs kaut kas izcili labs, bet tā gluži nav. Grāmata, protams, ir interesanta un izlasāma vienā rāvienā, bet līdz „Gredzenu pavēlniekam” vai pat tikai Mārtina sāgai, ar kuru to mīl salīdzināt, tai ir tālu.
Romānam ir neliela ievada daļa par viesnīcu, kuru apsaimnieko mazliet jokains pārītis Kots un Basts. Apkārtnē ir diezgan nemierīgi un biznesa lietas nevedas labi, piedevām uzklīduši arī nepatīkami nezināmas izcelsmes zirnekļveidīgie, kuri plosa zemnieku aitas un arī lielākus mājdzīvniekus. Bet vienu dienu uzrodas cilvēks, kurš apgalvo, ka pazīst viesnīcnieku un grib pierakstīt viņa dzīves stāstu. Pēc nelielas tielēšanās Kots piekrīt, atzīstas, ka viņu patiesībā sauc Kvouts un trīs dienas stāsta savas atmiņas Hronistam. Šajā grāmatā ir iekļauts pirmās dienas stāsts par Kvouta bērnību un mācībām Universitātē.

Jāatzīst, ka sižets nav pārāk oriģināls. Kvouts ir bārenis, kura vecākus nogalina mistiski ļaunie spēki un kuram pēc tam nākas visai sūri cīnīties pa dzīvi. Tomēr viņam izdodas iestāties Universitātē, lai mācītos maģiju un varbūt atrastu iespēju atriebt vecāku nāvi. Ik pa brīdim pieķēru sevi pie domas, ka lasu tādu mazliet advancētāku Hariju Poteru. Par laimi, lai arī autors Kvoutu ir apveltījis ar veselu lērumu rētu, neviena no tām viņam neatrodas uz pieres. Lai arī stāsts ir spraigs, kaut kur ap vidu grāmata zaudē tempu un kādu laiciņu buksē uz vietas, kamēr sižetu uz priekšu virza tikai pārsvarā samērā muļķīgi Kvouta izgājieni, kuriem seko dažādas pilnīgi nevajadzīgas nepatikšanas. Lai gan Kvouts ir grāmatā ir parādīts kā ārkārtīgi gudrs un apķērīgs un visas zinības apgūst gandrīz bez jebkādas piepūles, tomēr savas finanšu problēmas viņš risina ar uz visai riebīgiem nosacījumiem piešķirtu ātro kredītu palīdzību, bet viņa attiecības ar sievietēm ir neticami dumjas. Šitādi botāniski nejēdzīgi un lappusēm gari varoņa dialogi ar savu sirdspuķīti tak pat fantāzijas žanra grāmatā izskatās visai idiotiski.

–         Un kādu puķi tu izvēlētos man? – es ķircinoši pavaicāju, cerēdams viņu negaidīti pārsteigt.
–         Vītola ziedu, – Denna nevilcinādamās atbildēja.
–         Es brīdi pārdomāju dzirdēto. Vai vītoli zied?
–         Viņa domīgi piešķieba galvu. – Nē, laikam nezied.

Tomēr uz beigām romāns atgūstas, piedzīvojumi turpinās un ir skaidrs, ka lasīšu arī otro daļu. Turklāt šad tad ir gadījies, ka kāda romānu cikla turpinājumi ir labāki nekā pirmā grāmata. Protams, ir arī gadījies, ka tie nepavisam nav labāki, bet jādomā taču pozitīvi. Vismaz par grāmatām.

Rotfusa radītā pasaule ir samērā interesanta un mīlīga. Ja akurāt ceļā negadās noslēpumainie un ļaunie čandriāni vai kāds sanarkojies reptilis, tajā dzīvot var bez lielām problēmām. Interesanti, ka cilvēki tur lietoto neparasti plašu narkotisko vielu klāstu, un bez fantāzijas žanrā tradicionālajiem opiātiem apgrozībā ir arī kaut kas pēc iedarbības stipri līdzīgs kokaīnam. Rotfusa aprakstītā maģija ir telekinēzes paveids, ar kura palīdzību starp priekšmetiem vai dzīvām būtnēm tiek pārvadīta enerģija un, kuru var apgūt ar garu un grūtu treniņu palīdzību. Aiz ziņkārības pat aprēķināju cilvēka asiņu siltumietilpību. Vispār jau diemžēl nekāda lielā tā nav, izrādījās pat mazāka nekā ūdenim. Ja vēl ņemam vērā grāmatā minētos enerģijas zudumus tās pārvadīšanas procesā, tad diez vai galā sanāks kaut kas prātīgs. Universitātē var apgūt arī vārdu maģiju, kas ir nopietnāks pasākums, bet daudz bīstamāks. Tā kā mācību process atgādina vingrinājumus šizofrēnijā, tad nav nekāds pārsteigums, ka komplektā ar Universitāti ir arī ļoti ietilpīgs un ērti iekārtots trako nams.
Kopumā „Vēja vārds „ ir saistošs un viegli lasāms uz jauniešiem orientēts piedzīvojumu romāns. Valoda ir vienkārša un sižets nav sarežģīts. Autora aizveidotajai pasaulei ir sava mitoloģija un pa vidu sižetam ir iepīti daži jauki, seni stāsti. Šī varētu būt piemērota grāmata, ko lasīt iesācējiem fantāzijas žanrā.

2 thoughts on “Patriks Rotfuss „Vēja vārds”

    1. Sibilla Post author

      Ja tavos plānos nav paredzēts kāds garāks izbrauciens ar sabiedrisko transportu, tad pagaidām vari mierīgi no šīs grāmatas atturēties. Bet kopumā tas ir tīri labs ražošanas romāns, arī tādi pasaulē ir vajadzīgi. 🙂

      Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.