2013. gada dāvanas grāmatu blogeriem

Atkal ir klāt Ziemsvētki, garas brīvdienas un brīnišķīga laiskošanās. Un, protams, dāvanas. Ir tik patīkami tās gan saņemt, gan dāvināt citiem. Pateicoties Lasītājas iesāktajai virtuālajai apdāvināšanai, es pagājušajā gadā izlasīju vairākas jaukas grāmatas, kurām citādi nebūtu pievērsusi uzmanību. Rezultātā es tagad zinu diezgan daudz par kokaīnu, mazliet par hašišu un, kad sabiedriskajā transportā tieši man blakus apsēžas, kāds iereibis tips, uzreiz nāk prātā Lāksonenas dzeja, kurā minētā situācija ir aplūkota no dzejnieces skatu punkta. Tā kā pasākums noteikti ir labs un turpināms. Nelielai dažādībai šoreiz dažām dāvanām pievienoju arī filmas, bet tikai tiem, par kuriem zinu, ka viņi tās skatās. Filmas ir vienkārši tāpat – dāvināšanas priekam, par tām nav jāraksta blogā, tās pat nav obligāti jānoskatās. 🙂

Doronikei – jaunās (diemžēl ne attiecībā uz gadiem)  nobelistes Alises Manro „Meiteņu un sieviešu dzīves”, bet aiz savtīgiem nolūkiem pielieku klāt arī Marinas Stepanovas „Lazara sievietes”, jo būtu interesanti uzzināt viņas viedokli par šo autori. Un tā kā Doronike ir iepazinusies ar amerikāņu puišu skatījumu uz Irānas revolūciju, tad pielikumā filma par to pašu no irāņu meiteņu viedokļa – melnbalta, autobiogrāfiska multene „Persepolis”. Filma bija nominēta Oskaram un tajā ir daudz sarunu starp sievietēm (ceru, ka vismaz pēc šiem kritērijiem filma atbilst Doronikes kino izvēlēm :)).

Par Marii ir zināms, ka viņa nebaidās no lieliem izaicinājumiem, sarežģītiem rakstniekiem un bieziem ķieģeļiem. Tāpēc viņai Erika Fosnesa Hansena „Vēstījumi par sargāšanu”. No filmām, ja Marii nebaidīsies riskēt un iepazīt eiropiešiem svešādo Āzijas kino, Vonga Karvaja savdabīgais mīlas stāsts „Chungking Express”.

Lasītājai, ja viņa atkal lasīs, tad Amosa Oza „Melnā kaste”. Grāmata ir laba, bet jāatzīstas, ka man pašai tā desmit gadus mētājās plauktā, līdz beidzot saņēmos izlasīt. No filmām, protams, spāņu kino – Karlosa Sauras „Cria Cuervos” par bērnības tumšajām pusēm. Vai arī jebkura no tām viņa filmām, kurās visi nepārtraukti un aizrautīgi dzied un dejo un, kuras pat es skatos spāņu valodā bez subtitriem maldīgā pārliecībā, ka tāpat visu labi saprotu

Spīgana ir tik daudz lasījusi, ka grūti izdomāt, ko ieteikt. Tāpēc šoreiz Milorada Paviča „Hazāru vārdnīca”. Vai arī jebkas cits no viņa darbiem pēc izvēles. Nezinu vai Spīgana skatās kino, bet viņai varētu derēt mazā, poētiskā un tikai no melnbaltām fotogrāfijām veidotā sci-fi drāma par ceļošanu laikā „La Jetee”.

Asmo ir izlasījis vēl vairāk par Spīganu, pat grūti aptvert cik daudz. Skaidrs, ka es drīzāk jautātu viņam, lai iesaka kaut ko lasāmu man nekā otrādi. Bet šoreiz Deivida Mičela „Cloud Atlas”, kuru ir vērts izlasīt interesantās formas un savdabīgās rakstīšanas manieres dēļ. Par filmām – tak vienkārši nezinu vai viņš tās skatās.

Andrim – kāds no Džona Ērvinga romāniem, teiksim, „In One Person”. Vai kāds cits pēc izvēles. Man ir neliela nojauta par filmām, kuras viņš varētu skatīties, bet šo žanru nepārzinu, tāpēc labāk neko neieteikšu.

Sisyphus – negribas apgāzt ar grāmatām, kamēr vēl iepriekšējās krājumā, tāpēc dāvanā  filma par cilvēkiem, vilkiem un bezgalīgajiem polārās vientulības apgabaliem „Never Cry Wolf”(1983).

Ar Daini no bloga ar jocīgo nosaukumu mani vieno kopīga interese par Grega dienasgrāmatām. Bet tā kā galīgi nepārzinu mūsdienu Young Adult labumus, tad dāvanā kaut kas ļoti vienkāršs un klasisks – Remarka „Trīs draugi”. Tā kā Dainim nepatīk Holivudas kino, tad ieteikums noskatīties korejiski asiņaino, cietsirdīgo un visai dīvaino Joon-ho Bong „Snowpiercer”, kamēr vēl pie mums kinoteātros rāda tās neapgraizīto versiju. Neapšaubāmi viena no labākajām un interesantākajām šī gada filmām.

Nobeigumā citāts no Lasītājas bloga (Lasītāja šogad droši var pretendēt uz citētāko blogu), lai visiem būtu skaidra šī pasākuma jēga.

Tie, kas grib piedalīties apdāvināšanā, lēnā garā izdomā, kādu grāmatiņu kam dāvinās. 25. decembrī visi publicē savu apdāvināto un dāvanu sarakstu (vismaz WordPress ļauj rakstu sagatavot iepriekš un norādīt, lai tas tiktu publicēts noteiktā dienā un laikā, tātad svētku dienas nebūt nav jāpavada pie datora). Apdāvinātie paši sameklē grāmatu, līdz nākamā gada beigām (vidum?) to izlasa un apraksta savos emuāros. Vai arī neizlasa. Tā mēdz notikt ar dāvanām.
Īpaši dāsni cilvēki, protams, var arī dāvināt īstas — papīra, audio vai e-grāmatas, gan jau neviens neatteiktos tās saņemt. Taču citiem būtu jāizvairās no pārāk dārgām vai grūti atrodamām veltēm, un nevajag arī noteikti apdāvināt visu blogosfēru, ar pāris cilvēkiem arī būs gana, jo grāmatas taču būs vēl arī jāizlasa.

Priecīgus un jaukus Ziemassvētkus visiem bloga lasītājiem!

27 thoughts on “2013. gada dāvanas grāmatu blogeriem

 1. Asmodeus

  Paldies par “Mākoņu atlasu”. Tā bija viena no trijām mākslas filmām ko es pērn noskatījos. Uzreiz bija skaidrs, ka grāmata noteikti ir labāka par filmu. 🙂

  Atbildēt
 2. msmarii

  Ak, tagad gan es sabijos 🙂 Grāmatu zinu tikai nosaukuma pēc, bet domāju, ka labi iederēsies pie citiem nākamā gada ķieģeļiem. Noteikti atradīšu īsto noskaņojumu arī filmai. Paldies!

  Atbildēt
  1. spigana

   Vai, no šīs grāmatas gan nebaidies, tas lielais klucis izlasās nepiedienīgi ātri un burvīgu vieglumu un pēc tam sāp sirds par to, ka turpinājums nav tulkots. Viena no manām mīļākajām grāmatām.

   Atbildēt
 3. doronike

  Paldies par dāvanām! Manro es reiz pat paņēmu biblenē, bet tā arī neatvēru. Šogad, protams, tam ir svarīgs iemesls. Uz Stepnovu skatījos grāmatveikalā, arī ierakstās manā to-read listē 🙂
  Persepolis es esmu vienmēr apskatījusi pa gabalu, bail man no tām irāņu sievietēm, bet laikam jau uzmanības vērta.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Persepolis ir patiešām jauka. Tas ir klasiskais stāsts par varones dzīvi divās dažādās kultūrās un vēl tur ir brīnišķīga irāņu vecmāmiņa, kas smēķe pīpi un iesmaržina drēbes ar jasmīna ziediņiem. 🙂

   Atbildēt
 4. spigana

  Lielum lielais paldies. 🙂
  Grāmatu sameklēšu (līdz šim par dzirdējusi par tādu nebiju). Filmas ikdienā neskatos, bet tikai tāpēc, ka neprotu atrast labas. Iedāvinātajai filmai noskatījos treilerīti un jau tagad redzu, ka man ārkārtīgi patiks, ir tieši manā gaumē.

  Atbildēt
 5. Dainis Gžibovskis

  Paldies par dāvanu! 😉 Būs iemesls pievērsties klasikai, kurai solu pievērsties jau vairākus gadus. 🙂
  Un filmu noteikti noskatīšos. Spriežot pēc trailera, man varētu patikt. 🙂

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Klasikai nekad nav par vēlu pievērsties (arī man vēl daudz kas ir nelasīts). Bet filmu der noskatīties, diezgan īpatnēja. Amerikāņi no oriģinālās korejiešu versijas ir izgriezuši ārā pusstundu un vēl joprojām nevar saprast vai atlikušo daļu var izrādīt ASV. 🙂

   Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Never Cry Wolf ir tāda lēnīga, bet vizuāli ļoti skaista filma par cilvēka attiecībām ar dabu. Vispār tā ir negaidīti veiksmīga Fārlija Mouata populārzinātniskās grāmatas “Nevainojiet vilkus” ekranizācija.

   Atbildēt
 6. andris

  Paldies, šis man sanācis bez-Ērvinga gads, nākamo gad tiešām būs jāsaņemas un kāds no ķieģeļiem jāpievārē. Kaut gan, tieši “In one person” pēc apraksta man šķiet tāda margināls darbs, bet kāpēc gan ne 🙂
  Savā blogā es ar dāvināšanu slinkoju, bet latvieša pieklājība man prasa atbildēt ar laipnību un tāpēc atļaušos tevi pamēģināt Robēra Merla “Salu”.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Paldies!Jāatzīstas, ka Merla “Salu” kaut kad jaunībā jau esmu lasījusi (tāpat arī viņa “Cilvēcīgo dzīvnieku ” un “Malvilas pili”), bet paskatīšos, kas vēl no viņa ir izdots latviski.
   Man arī šis ir sanācis bez-Ērvinga gads, kas ir visai neierasti. Bet “In One Person” vietā mierīgi vari izvēlēties jebkuru citu no viņa romāniem. Tāpat jau tie visi ir par rakstniekiem, seksu un lāčiem. 🙂

   Atbildēt
   1. andris

    man jau likās aizdomīgi, ka tev, kura ir lasījusi visu, nav Salas goodreados … Un nekā cita Merlam latviešu mēlē nav, cik man zināms. Vai es drīkstu piemeklēt ko citu (izaicinājums nupat paliek interesants)?

    Atbildēt
    1. Sibilla Post author

     Droši vari piemeklēt kaut ko citu. 🙂 Tas, ka goodreads daudz kas vēl nav atzīmēts ir tikai mana nolaidība.

    2. andris

     Tā kā ir sajūta, ka tu lasi gandrīz visu, tad vienkārši rupjā veidā šaušu pa sev mīļām grāmatām 🙂
     Kā ar A.Heilija “Vakara ziņām” – ir lasīts ?

    3. andris

     Tas tāds vairāk izklaides gabals, bet es ceru, ka “aizies labi” 🙂
     P.S. Par filmām – izklausās tev gan tāds bezmaz rasistisks spriedums par manu kino gaumi 🙂 . Bet nē – es mazās devās (jo maz laika) skatos gandrīz visu, bet, piemēram, LoTR nemaz neesmu skatījies (kas tavuprāt droši vien ir mans žanrs 🙂 )

    4. Sibilla Post author

     Ha, tikko atradu plauktā (savā) Merla grāmatu, par kuru viņš esot saņēmis Gonkūru prēmiju (“Nedēļas nogale Zijdkotā”). Tā kā pie reizes izlasīšu arī to (makten noderīgi tie savstarpējās apdāvināšanas pasākumi).
     Em, par filmām bija radies priekšstats, ka vairāk aizraujies ar kvalitatīvām komiksu ekranizācijām kā V for Vendeta, visādas Batman variācijas, Watchmen, u.c. (arī dīvaini korejiskā Snowpiercer ir šīm piederīga). Taču ja skaties visu, bet ir maz laika, iesaku klasisko un kompakto brāļu Koenu “Miller’s Crossing” – manuprāt, labākā no viņu filmām.

    5. andris

     Hmm, interesanti, par tādu Merla grāmatu dzirdu pirmo reizi.
     Un jā, pareizi komiksu filmas ir mana vājība 🙂 Snowpiercer jau paguvu noskatīties, bija tīri labs.
     Un Millers crossing, protams, esmu redzējis. Laikos pirms bērniem un kamēr biju aizmirsis, ka mīlu grāmatas, es filmas skatījos makten daudz 🙂

    6. Sibilla Post author

     Nu ja, tas saucas – filmas skatāmies maz. Tad dokumentālā multene par iedzīvotāju masu slaktiņiem Libānā – Waltz with Bashir. Vai kaut kas no Snowpiercer režisora iepriekšējiem darbiem -The Host, Mother, Memories of Murder.

  1. Sibilla Post author

   Tai grāmatai ir tāda jocīga karma – grūti iesākt lasīt. Savā nelasīšanas periodā ar to galā netiku. Bet pēc tam izlasīju ar patiku.

   Atbildēt
 7. Atbalsojums: Melnā kaste | Lasītājas piezīmes

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.