Lielā lasīšana – lielā vilšanās

Ikdienā televīziju praktiski neskatos, tomēr šoreiz negribēju palaist garām pēdējās dienās reklamēto Latvijas televīzijas raidījumu „Lielā lasīšana” un noskatījos to interneta tiešraidē. Tas ir raidījumu cikls, kura laikā ir iecerēts noskaidrot Latvijas iedzīvotāju mīļāko daiļliteratūras grāmatu. Raidījums ir veidots pēc BBC „Big Read” parauga. Sīkāka informācija, kā viss notiks un kā balsot, ir atrodama raidījuma mājas lapā. Skaidrs, ka jebkura grāmatu popularizēšana ir laba un atbalstāma jebkādā formā, tomēr dažreiz par to derētu piedomāt vairāk.

Varbūt tiešām šis ir slīcināmais kucēns, bet pirmais raidījums bija stipri garlaicīgs. Tur tak praktiski neko nestāstīja par grāmatām.

Raidījuma vadītāji laikam jau centās būt asprātīgi un mētāja jociņus no sērijas – nez vai vispār mums tās simts grāmatas ir (vai nu man kaut kas nav kārtībā ar humora izjūtu vai arī televīzijā var strādāt jebkurš lohs) un uzdeva neiedomājami muļķīgus jautājumus pieaicinātajiem viesiem, piemēram, kāpēc dzejoļos vajadzīgas atskaņas? Tad sekoja pāris sižeti, kuros aptaujātie cilvēki stostīdamies un mulsdami mēģināja nosaukt kādu grāmatu, kuru vispār kaut kad ir lasījuši. Kaut ko sakarīgu spēja pastāstīt tikai retais, daži varēja nosaukt tikai detektīvus, pavārgrāmatas, Krimināllikumu, Bībeli vai to, ko paši sarakstījuši (nu kāpēc tos cilvēkus tā jāmoka, nepavisam nav interesanti uz viņiem skatīties). Vadītāja paziņoja, ka skatītāji ļoti aktīvi zvanot, tomēr, kad gribēja kādu zvanu nodemonstrēt tiešraidē, īpašu aktivitāti manīt nevarēja. Vēl daži cilvēki nez kāpēc kaut ko padziedāja (vai šis ir dziedāšanas šovs). Tika parādīts arī sižetiņš, kādi mēs malači un lai gan grāmatas īpaši nelasām, tomēr mākam tās staipīt apkārt (gan jau ar to pilnīgi pietiek, lai sevi saukt par ļoti kulturāliem un grāmatas mīlošiem). To visu ik pa laikam pārtrauca nepatīkami uzbāzīgas Zvaigznes ABC reklāmas.

Vādu sakot, neticami garlaicīgs pasākums un būtu labāk to laiku pavadījusi lasot kādu grāmatu. Vai arī citi LTV raidījumi ir tikpat muļķīgi un nebaudāmi? Vai arī tikai šis tāds gadījies? Par grāmatām runāja labi ja pāris minūtes. Vai patiešām nav iespējams atrast cilvēkus, kas spēj interesanti un aizraujoši pastāstīt par grāmatām un vienkārši ļaut viņiem runāt. Grāmatas nu reiz ir tēma, par kuru var runāt bezgalīgi.

Balsošana ir paredzēta no 19. janvāra līdz 16. februārim. Diemžēl to apgrūtina apstāklis, ka drīkst balsot tikai par 5 grāmatām – tā nu reiz ir neiespējamā misija. Tāpat žēl, ka ir iespējams balsot tikai par latviešu valodā sarakstītām vai tulkotām grāmatām. Šobrīd ir iespēja grāmatas balsošanai izvēlēties no raidījuma mājas lapā publicēta saraksta, tomēr tas ir ļoti īss un tajā pārsvarā iekļauti pēdējā laikā izdotie lielāko izdevniecību bestselleri.

Vispār jau pati doma par grāmatu sacensībām neizklausās forša – it īpaši pie tāda raidījuma vadīšanas stila. Nav jau arī nekādas ilūzijas, par vidējam latvietim mīļākajām grāmatām. Gan jau beigās būs iebalsots tas pats  „Vinnijs Pūks” un „Mazais princis”, varbūt kaut kas no Imanta Ziedoņa (latvieši beigtus dzejniekus mīl vairāk nekā dzīvus). Droši vien arī Poteriādei ir cerības. Iespējams, ka kaut kāda intriga sanāks, ja daļa lasītāju godīgi balsos par savu iemīļoto Denu Braunu vai Koelju, bet daļa mēģinās izlikties gudrāki nekā ir un centīsies izbīdīt cauri „Ulisu” vai ko tamlīdzīgu, ko gandrīz neviens nav lasījis, bet visi izliekas, ka tas ir kaut kas smalks.

Tā nu šī brīža plāns ir nobalsot par piecām grāmatām un beigās apskatīties, kas no tā visa būs sanācis. Un raidījuma vietā labāk palasīt kādu grāmatu. Ja pēkšņi notiks brīnums un „Lielā lasīšana” kļūs skatāma, tad gan jau kāds par to pastāstīs sociālajos tīklos.

24 thoughts on “Lielā lasīšana – lielā vilšanās

 1. Aiga

  Man arī bija drusku vilšanās, gaidīju infas par grāmatām vai rakstniekiem, kaut kādiem jaunumiem… Bet norakstu to uz ”pirmo raidījumu”, cerams turpmāk pratīsies. Raksts gan ir baigā žults izliešana, es parasti tā par visu piekasos, kad kkas pilnībā izbesījis, šī tev laikam ir tā reize 😀

  Atbildēt
 2. alisyeee

  Jā, tāda plika runāšana runāšanas pēc viņiem tur iznāca. Un par to dziedāšanu arī piekrītu – pilnīgi nevietā.
  Bet es atkal domāju, ka ja jau to, kā viņi paši dēvē, sauc par šovu, tad tas pa lielam ir arī tas, ko varēja sagaidīt – nekādas derīgas informācijas par grāmatām, rakstniekiem utt. Šajā gadījumā vien garlaicīga, trula “izklaide”.

  Atbildēt
 3. Ints Valcis (@asmodeus_lv)

  Es nevarētu teikt, ka man šis raidījums ļoti patika. Bija ok, bet nekas vairāk. Galvenais ir, lai cilvēki tiešām balsotu par savām mīļākajām grāmatām un tad kāds rezultāts būs tāds būs. Tajos sižetos, kas rādīja cilvēku mīļākas grāmatas, varēja nedaudz izvērstāk kāpēc tieši šī grāmata ir mīļa. Vienam otram tas sanāca diezgan labi, bet citiem so so.

  Tā mūzika, škiet bija dzejas ilustrācijai, bet nu priekš tik īsa raidījuma biki par daudz.

  Atbildēt
  1. Sibilla Raksta autors

   It kā jau forši, ka visi balso par savām patiešām mīļākajām grāmatām. Mazliet mulsina paredzētā grāmatu sacensība – kuras tad būs mīļākas par citām. Tas gandrīz vai tā, ka ģimenē rīko konkursu, kurš bērns mīļāks mammai un kurš tētim – Anniņa, Zanīte vai tomēr Pēterītis. 🙂

   Bet nu jācer, ka turpmākie raidījumi būs saistošāki, jo neticu, ka šādi viņi ieinteresēs vairāk lasīt tos, kas to šobrīd nedara.

   Atbildēt
    1. Sibilla Raksta autors

     Intersantāk būtu, ja tie advokāti nevis aizstāvētu grāmatas (no kā gan un kāpēc?), bet ieinteresētu cilvēkus tās lasīt (un iztiktu bez lētas demagoģijas no sērijas – tikai tumsonis un galīgs atpakaļrāpulis nav lasījis šo grāmatu :)).
     Varbūt kāds pat spētu man iestāstīt, ka jāsāk lasīt Koelju. 🙂

 4. Sisyphus

  Viens no lielākajiem priekiem bija vadītāju izvēle, kuri, vismaz man, galīgi nesaistas ar grāmatām (vai pat lasīšanu). Es gan nesaku, ka viņi nelasa, klusībā katrs no mums tak lasa, taču šie sajūsmas spiedzieni par grāmatām mani nepārliecināja. Tāda neliela zīmēšanās, runāšana par tukšumu. Tas pats ir ar žūriju, kurā ielikti aktieri un mūziķi, it kā mums cienījamu un foršu rakstnieku trūktu (vai bibliotekāru), kuriem būtu normāls viedoklis, nevis no sērijas “jā, es te savā lapiņā redzu, ka balso dažāda vecuma cilvēki (nevar būt), dažādu profesiju pārstāvji (kur tas tika izrakts?), grāmatas ir baigi foršās.” Visu cieņu dziedāšanai, latvietim dziesma ir lielākais ierocis cīņā, taču tas gan bija par ilgu, neiederīgu, kā arī liek domāt, ka drīz vien uz skatuves parādīsies arī kāds no Viegli. Nu tā, lai jau ir, ar literatūru un grāmatām tak ir kas kopīgs. P.S. Reti iesmejot, lasot blogu ierakstus. Šis mani sasmīdināja 🙂

  Atbildēt
  1. Sibilla Raksta autors

   Televīziju skatos tik reti, ka man no redzētā bija neliels kultūršoks.:)
   Šodien ārā saulains laiks, nākotne izskatās cerīgāka un varbūt nākošajos raidījumos ļaus vairāk runāt literatūru pārzinošiem cilvēkiem. 🙂

   Atbildēt
  1. Sibilla Raksta autors

   Protams, ir iespējams sarakstīt savas grāmatas. Es vienkārši pēc dabas slinks cilvēks būdama paskatījos, kas tur atrodams.
   Bet beigās pēc papildu informācijas izrādījās, ka tas ir saraksts ar grāmtām, par kurām balsots, tad jau būs labi.

   Atbildēt
 5. doronike

  Man pēc šī raidījuma palika tāda – nekāda izjūta. Patukša runāšana, sekla jūsmināšanās. Tāda sajūta, ka apzināti tiek pazemināts lasītāju līmenis. Zīmīga bija tā situācija, kad Timrots sāka runāt ar Vērdiņu un saruna tika asi pārtraukta, lai Ikstena-Strapcāne varētu nodemonstrēt neesošu telefona sarunu. Vērdiņš ir cilvēks, kas tiešām varēja, ko interesantu pateikt, ne jau tikai tā aktrises jaunkundze, kas plaši izstāstīja, kā ir braukt ar smagu grāmatu trolejbusā. Tāds nu tas līmenis.
  Gan jau, ka es nobalsošu par savām mīļākajām grāmatām, bet gala iznākumu gaidu ar bažām.

  Atbildēt
  1. Sibilla Raksta autors

   Jā, tur pietrūka cilvēku, kas par grāmatām pastāstītu kaut ko interesantu. Bet varbūt viņi vienkārši nevēlas piedalīties tādās ambrāžās. Tas būtu saprotami.
   Papētīju BBC Big Read 2003. gada sarakstu. Kopumā jau tas tops nav slikts, bet daži rezultāti ir diezgan amizanti. Piemēram, Pulmana “Tumšās matērijas” ir trešajā vietā. Izskatās, ka toreiz fani ir labi pastrādājuši. Gan jau arī pie mums neiztiks bez pārsteigumiem. 🙂

   Atbildēt
   1. Sisyphus

    Es tieši iedomājos, ka mēs visi kopā varētu iebalsot kādu savādu grāmatu 🙂 Gluži kā tas notika 2008. gadā, kad interneta balsotāji MTV EMA aptaujā “Best Act Ever” iebalsoja Rick Astley dziesmu “Never Gonna Give You Up” 🙂

    Atbildēt
 6. pasaulenograamataam

  Es redzēju reklāmu, domāju, ka varbūt būs kas jauns ko varētu pa vakariem pēc skolas paskatīties. Es gan atkal piemirsu kad tieši viņu rādīs un izskatās, ka labi, ka tā. Vismaz neko īpašu garām neesmu palaidusi.
  Un par to balsošanu, man pat ļoti patika Stārastes grāmatas bērnībā, tāpēc es pat apsveru domu par viņu arī balsot.

  Atbildēt
 7. msmarii

  Ahahaha! Sākumā domāju, ka es viena tāda, kam tas šovs likās tizls, tāpēc savus izteikumus pieklusināju, jo ideja taču laba un pirmie kucēni jāslīcina. Man bija kultūršoks par to dīvaino gabalu sākumā, kur jocīgi saģērbti cilvēki rāva no rokām laukā grāmatas, ierīvējās ar tām un tādā garā. Tas šķita tik stulbi. It kā grāmatu lasītāji būtu psihopāti.
  Raidījuma vadīšanā pietrūka sirsnības un patiesas ieinteresētības. Tur taču varēja izvērst tādas sarunas tā komisija un skatītāji! Attiecībā uz komisijas sastāvu, es sapratu, ko tur dara Bārbala, bet tie pārējie? Jebkurā gadījumā jēga maza, jo izteikties sakarīgi viņiem neļāva. Un Vērdiņa pārtraukšana bija vienkārši augstākā mērā nepieklājīga. Īsāk sakot, mums blogeru eglītē bija krietni saturīgākas sarunas par grāmatām.
  Kas no tā topa sanāks, laiks rādīs. Tikai nesapratu to domu atlasīt 21 grāmatu. Vai tad mums grāmatu trūkst? Lai tak ir top 100.
  Dziesmas man netraucēja, jo nekā labāka jau raidījumā nebija. Vismaz pietika saprāta neaicināt vietējās pop slavenības uzstāties.

  Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s