Džefs Kinnijs „Grega dienasgrāmata 8 Nu gan neveicas!”

Džefs Kinnijs „Grega dienasgrāmata 8 Nu gan neveicas!”, no angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa, Rīga: Zvaigzne ABC, 2014., (Jeff Kinney. Diary of a Wimpy Kid: Hard Luck. 2013.)

 

Mamma vienmēr saka, ka draugi nāk un iet, bet ģimene ir uz visiem laikiem. Ja tā ir taisnība, tad esmu pamatīgā ķezā.

Grega dienasgramata 8Tā sākas astotā Grega dienasgrāmata. Skaidrs, ka tie, kuri ir lasījuši iepriekšējās grāmatas, lasīs arī šo. Bet tie sākumskolas vecuma bērni, kuri tās nav lasījuši, visticamāk savā turpmākajā dzīvē vispār nelasīs neko. Turklāt, pateicoties Lielajai Lasīšanai, mums tagad ir tapis zināms, ka latviešu lasītāju vidū Gregs Heflijs ir akurāt tikpat iemīļots tēls, kā Lāčplēsis, Vinnijs Pūks, Karlsons vai Skārleta, jo pirmā viņa dienasgrāmata ir iebalsota grāmatu topa simtniekā.

Pēdējās sērijas grāmatās laiks ir sācis ritēt krietni lēnāk – ja pirmā dienasgrāmata aptvēra veselu gadu, tad tagad „Nu gan neveicas!” tikai divus mēnešus. Un labi vien ir, cik tad ilgi var neveikties. Hronoloģiski grāmatas darbība notiek martā un aprīlī, un galvenais pasākums ir Lieldienu svinības un dažas ar olu slēpšanu un meklēšanu saistītas intrigas. Vispār Gregam ir liela bēda. Kaut kādā mistiskā veidā viņa labākais draugs Roulijs ir ticis pie draudzenes, kura pusdienās viņam ar karotīti baro pudiņu un neizprot piecu sekunžu likumu. Varbūt arī palikt bez drauga nebūtu tik ļauni, bet nu Gregu vairs neviens nebrīdina par suņu kakām uz ietvēm (tā laikam ir nopietna problēma arī Amerikā).

Šajā grāmatā mēs iepazīstam vēl dažus dīvainus Grega radiniekus (autors viņus štancē ar apskaužamu neatlaidību), no kuriem mana favorīte ir tante Veronika planšetē. Atklājam dažus Grega mammas pedagoģiskos trikus un slepeno bibliotēku, kurā ir iekļauti tādi lieliski izdevumi kā „Slapināšana gultā – iesācējiem” un „Kā izaudzināt labu cilvēku” (ak, nabaga vecāki).

Savukārt Gregs mēģina uzlabot savas sekmes skolā ar maģiskās lodes palīdzību (un viņam gandrīz vai piesien īpaši advancētu mūsdienu tehnoloģiju izmantošanu špikošanā) un nedaudz iesaistās skolas gadagrāmatas sagatavošanā.

Ar humora izjūtu autoram vēl joprojām viss ir kārtībā un grāmata ir maza, nekaitīga izklaide, kuru stundas laikā var izšķirstīt (pārsvarā tur ir bildes, teksta maz) un vietām sirsnīgi pasmaidīt.

Par “Grega dienasgrāmatu 7 Trešais lieks” var palasīt šeit.

2 thoughts on “Džefs Kinnijs „Grega dienasgrāmata 8 Nu gan neveicas!”

  1. Atbalsojums: Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata 10 Vecā skola” | Sibillas grāmatas

  2. Atbalsojums: Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata 11 Uz naža asmens” | Sibillas grāmatas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.