Kaspars Pūce „Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā”

Kaspars Pūce „Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā”, Rīga: Laika Grāmata, 2013.

Vispār jau Kaspars Pūce laikam plašāk ir pazīstams kā simpātisks, bārdains Ziemassvētku vecītis, bet izrādās, ka viņš mēdz arī rakstīt grāmatas. Protams, stāsts par Pūcesbērnu nav nekāda smalkā literatūra, toties tā ir traki jauka, humora pilna un optimistiska atmiņu grāmata par autora bērnības piedzīvojumiem pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados. Atcerēties patiešām ir ko. Jau dažu mēnešu vecumā autoru par angliski orientētu spiegošanu kopā ar māti aktrisi Dailu Kukaini-Pūci izsūta uz Pieamūras apgabalu. Viņa tēvs režisors Voldemārs Pūce jau pirms tam bija apcietināts par pretpadomju darbību un izsūtīts uz Vorkutu.

PūcesbērnsKā zināms, tad Sibīrija nav nekāda nīkuļiem draudzīga vieta, bet Pūcesbērns ir no izdzīvotājiem, kurus neņem ne slimības, ne 220 voltu elektriskā strāva, un ūdenī viņš arī neslīkst. Brīdī, kad visiem šķiet, ka mazais atstieps pekas, viņu izglābj lādzīga kaimiņiene ar litru kazas piena (lai bērns vismaz nomirst paēdis). „Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā” neapšaubāmi ir viens no pozitīvākajiem stāstiem par dzīvi izsūtījumā, tomēr jāņem vēra, ka Pūču ģimenei paveicās un viņi visi laimīgi atgriezās Latvijā. Kaspars tiek atsūtīts uz Latviju jau deviņu gadu vecumā un tur nonāk savu radinieču aprūpē, kuras savukārt no dzīves rūdītā sibīrieša grib uztaisīt parastu latviešu memļaku, kurš nedara blēņas un nerunā pretī vecākiem cilvēkiem.

„Pūcesbērna patiesos piedzīvojumus Padomijā” es pat varētu ieteikt patriotiskajai lasīšanai novembrī, ja nu kādam tāds ieteikums ir vajadzīgs. Grāmata ir neliela, viegli un vienkārši izlasāma. Autoram ir izcila atmiņa un labs stāstnieka talants. Un ir vērts palasīt par samērā nesenu vēsturi un ikdienišķo sadzīvi, lai labāk apjēgtu, cik patiesībā forši mēs dzīvojam tieši te un tagad. Bet varbūt vēl būtiskāk ir apjēgt, ka arī brīžos, kad dzīve ir pilnīga pakaļa, ir iespējams nezaudēt dzīvesprieku, humoru, darbaspējas un cerības. Protams, laiki un cilvēku uzskati pēdējā pusgadsimta laikā ir krietni mainījušies – mūsdienās autora ģimene visdrīzāk būtu nonākusi bāriņtiesas uzmanības lokā par noziedzīgu nevērību un vardarbību pret bērnu (tak tas autoram nepavisam nav traucējis izaugt par normālu cilvēku – iespējams, ka tieši otrādi, bet varbūt patiesībā bērni vienkārši izaug, ignorējot jebkādas vecāku aktivitātes).

Grāmata ir veidota no daudziem maziem ikdienišķiem atmiņu stāstiņiem un bērnības epizodēm. Tā ir uzskatāmi ilustrēta ar vecām un aizkustinoši piemīlīgām autora bērnības fotogrāfijām. Te varam izlasīt arī grandiozu Jāņu svinību aprakstu ar pamatīgu alkohola patēriņu un mazgadīgām personām pie smagā auto stūres. Starp citu, autoram pirmās lielākās nepatikšanas ar paša sarūpēta alkohola lietošanu ir gadījušās tieši kapu svētkos (laikam jau bija taisnība tiem darba kolektīviem, kas savās vēstulēs laikrakstam „Cīņa” norādīja uz šī pasākuma samaitājošo ietekmi uz padomju cilvēku morālo stāju). Grāmatā iepazīstamies arī ar autora pirmajiem radošajiem mēģinājumiem (katastrofāls „Nezinīša” uzvedums kaimiņu tantēm), pirmajiem sasniegumiem aktiermākslā (Lašu Nāves loma Zentas Ērgles „Tā tik bija vasara” televīzijas uzvedumā, tolaik tie notika tiešraidē un netika ierakstīti), īso boksera karjeru un daudz ko citu.

Pārsvarā jau mums tie stāsti par pagātni ir tādi sērīgi un sāpju pilni. „Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā” ir negaidīti patīkams izņēmums, kuru var droši lasīt gan kā izzinošu, gan kā izklaidējošu, gan uzmundrinošu atmiņu grāmatu.

Ar grāmatas fragmentu var iepazīties šeit.
Bet paklausīties paša Kaspara Pūces atmiņas var te.

1 thought on “Kaspars Pūce „Pūcesbērna patiesie piedzīvojumi Padomijā”

  1. Atpakaļ ziņojums: Dāvanas grāmatu blogeriem | Sibillas grāmatas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.