2014. grāmatu gada pārskats

Hops, un vēl viens gads ir beidzies. Ātri gan. Neesmu paspējusi izpildīt pat savu vienīgo šī gada apņemšanos izlasīt blogeru sadāvinātās grāmatas. Bet nu ir pilnīgi skaidrs, ka visus savus plānus varu mierīgi iebāzt Paši Zināt Kur, tāpēc Jaunajā gadā nekādu ieceru nebūs.

Statistika

Šajā gadā kopā ir izlasītas 97 grāmatas ar 31947 lappusēm (bet blogā no tām ir aprakstītas, apžēliņ, cik maz, ai, ai). Lai gan grāmatu skaits ir lielāks nekā bijis iepriekšējos trīs gados, lappušu skaits ir praktiski tieši tāds pats. Tātad lasīšanas temps vēl joprojām ir rāms un stabils, tikai šogad esmu lasījusi plānākas grāmatas. Pieņemot, ka izlasu vidēji 70 lappuses stundā, var viegli izrēķināt, ka lasīšanai esmu veltījusi 5% no savas dzīves laika. Bezjēdzīgi debatēt vai tas ir daudz, vai maz, bet viennozīmīgi ir skaidrs, ka tie ir bijuši patīkami un piepildīti 5% no manas dzīves atšķirībā no, teiksim, garlaicīgām, bezmērķīgām sanāksmēm, iepirkšanās vai līdzīgām destruktīvām, bet grūti izbēgamām nodarbēm. Turklāt ar lasīšanu var lieliski īsināt laiku sabiedriskajā transportā vai garās rindās.

Pavisam ir izlasīti 17 latviešu autoru darbi, gandrīz tikpat cik pagājušajā gadā. Mazliet vairāk nekā pērn ir lasīts svešvalodās – arī 17 grāmatas. Tas labi, bet derētu vēl vairāk.

Grāmatas, ko lasīju tajā pašā valodā, kurā tās ir sarakstītas ir bijušas 28, tātad tikai 29% no izlasītā ir oriģinālliteratūra. Viss pārējais ir tikai tulkojumi, vieni vienīgi tulkojumi. Mjā. Vārdu sakot, tulkotājiem vēl joprojām ir būtiska loma manā lasīšanas pieredzē.

Blogā jau esmu pieminējusi to, ka sāku vairāk apmeklēt bibliotēkas. Līdz ar to no turienes lasīšanai paņemto grāmatu skaits no piecdesmit vienas pērn ir pieaudzis līdz sešdesmit septiņām šajā gadā, bet vienlaicīgi ir samazinājies pirkto grāmatu skaits un izdevumi par grāmatām (tikai 236 eiro). Tur varētu būt zināma korelācija.

2014

 Autori un žanri

Lasīto grāmatu autori ir bijuši dažādi gan pēc dzimuma, gan ādas krāsas, gan reliģiskās pārliecības. Daži no viņiem ir atklāti homoseksuāli, bet vispār man nav ne jausmas par lielākās daļas lasīto rakstnieku seksuālo orientāciju, jo patiesībā tai nav nekādas nozīmes, ja vien grāmata ir laba. Visvairāk lasītie autori pēc lappušu skaita 2014. gadā man ir bijuši Džordžs R.R. Mārtins, Hjū Hovijs un Edvards Vitmors. Savukārt visvairāk ir lasītas Nīla Geimena grāmatas (divas no tām gan bija grafiskie romāni jeb normālu cilvēku valodā komiksi).

Pārsvarā lasu dažādu žanru romānus, bet pa vidu bija arī kādas deviņas non-fiction grāmatas un vismaz trīs autobiogrāfiski sacerējumi. Pavisam bēdīgi šogad bija ar dzeju, jo izlasīju tikai vienu krājumiņu (bezgala banāli, protams, tas bija rudenī un Brodskis, kuru zina visi, tagad pat Baltais Runcis, bet man patika un gribējās to tieši tā).

Jauna un visai interesanta turklāt jāpiekrīt Asmo, ka nemaz tik viegla, lasīšanas pieredze šogad bija grafiskie romāni. Izlasīju Alana Mūra „Watchmen” un Nīla Geimena „Sandman” pirmās divas daļas. Labi komiksi, tomēr ir ellīgi pievilcīgi. Vienīgā bēda, ka nešķīsti dārgi un piedevām vajadzīgie turpinājumi ne vienmēr ir nopērkami pa ceļam esošajā Rozes grāmatnīcā. Bet nu gribētos paturpināt iedziļināties Sandman drūmajā pasaulē.

Spams

Skaidrs, ka reklāma internetā ir neizbēgams vai varbūt arī nepieciešams ļaunums. Ik pa laikam blogā parādās komentētāji, kuru profilos ir linki uz ātro kredītu reklāmām. Es tos uztveru kā spamu parasto un vienkārši ignorēju. Skatos, ka daži blogeri ar viņiem mēģina pat sarunāties. Man jau šķiet, ka ar spamu sarunāties pat pieklājības pēc nav jēga, bet nu varbūt blogu etiķete to pieprasa.

Starp citu, pēdējais tāda veida spams blogā bija jau, o banana, apbedīšanas pakalpojumu reklāma. Bet mazliet padomāju un to atstāju. Atšķirībā no ātrajiem kredītiem apbedīšanas pakalpojumi ir visiem vajadzīga un noderīga lieta.

Par ko visvairāk interesējas bloga apmeklētāji?

Savukārt bloga apmeklētāji šogad visvairāk ir skatījušies aprakstu par Jāņa Klīdzēja „Cilvēka bērnu” (droši vien obligātā literatūra). Otrs skatītākais raksts ir par to, kur nopirkt e-grāmatas latviešu valodā, un interese par to patiešām priecē. Trešais skatītākais ir Lielās Lasīšanas top 100, kas ir saprotami – tomēr viena no šī gada aktualitātēm.

Bet, kas bloga lasītājus ir interesējis vismazāk? Izrādījās, ka Jūlijas Vuori „Ruksis”. Neko darīt, bet tā grāmatiņa, starp citu, ir ļoti jauka un vērts to izlasīt.

Sociālie tīkli

Oh, Goodreads vēl joprojām ir tikpat lietošanai neērts kā pirms gada. Bet tviterī gan var uzzināt noderīgas lietas un pat sarunāt grāmatu apmaiņu.

Nobeigumā visiem jauku, veiksmīgu un darbīgu Jauno gadu! Lai rakstniekiem labi veicas rakstīšana, tulkotājiem tulkošana, izdevniecībām izdošana un pašvaldības piešķir kādu naudiņu bibliotēkām jauno grāmatu iepirkšanai, citādi gada beigās to piedāvājums bija tāds paknaps. Tad jau arī mums lasītājiem būs, ko lasīt, aprakstīt, komentēt, pastrīdēties, vārdu sakot, varēsim labi pavadīt savu laiku.

4 thoughts on “2014. grāmatu gada pārskats

 1. msmarii

  Uh, cik sīka statistika 🙂 Ir kādas no tām 97 grāmatām, kuras palikušas vairāk atmiņā? Es arī šogad pievērsos komiksiem. Izlasīju vairākas Walking Dead daļas, Saga un Firefly seriāla turpinājumu Leaves on the Wind. Lieki teikt, ka āķis lūpā un turpināšu skatīties uz smukām bildītēm.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Nu ja, tās bildītes man arī sāk iepatikties un varētu kļūt par nelielu guilty pleasure. 🙂 Kāds bija Firefly turpinājums? Redzēju gan seriālu, gan filmu, tāpēc būtu interesanti izlasīt arī šo.

   Grāmatas, kuras pagājušajā gadā patika, patiesībā bija daudz – Nīlas ēnas, Labais ārsts, Cita zeme, Tik balta sirds, Melnkoka tornis, Thud, Watchmen, Baltā gvarde, Among Others, Nemirstīgais, Pieci pirksti, Jūras zvaigzne, Ķēninienes Loanas mistiskā liesma, Skaistais dzīvnieks, Ruksis, Čiks, Turms nemirstīgais, Josifs Brodskis, Deja ar pūķiem, Dzifs, Okeāns ielas galā, Prelūdijas un noktirnes, ak un vēl dažas citas. Vispār līdz brīvdienu beigām ceru uzrakstīt mazliet vairāk par blogā neaprakstītajām grāmatām – labajām un ne tik labajām. 🙂

   Atbildēt
   1. msmarii

    Leaves on the Wind ir tiešs turpinājums no vietas, kur beidzās filma. Man ļoti patika, bet es esmu bezcerīga fangirl, kad lieta nonāk līdz Firefly, tāpēc man tas bija saldais ēdiens un iespēja atkal tikties ar iemīļotiem varoņiem.

    Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.