Slepenās grāmatu kolekcijas. Orhidejas

Patiesībā jau nekas īpaši slepens tas nav, tomēr plauktā ir stūrītis ar grāmatām, kuras kaislīgi pērku, bet blogā gandrīz nekad nepieminu (tikai vienreiz gadījās, jo bija reāla sāpe, ka latviski par šo tēmu izdod tikai baigos mēslus), jo normālus cilvēkus šāda veida literatūra nevarētu interesēt. Attēlā ir redzama tikai daļa no kolekcijas (bet ticiet, man ir vēl).

Orhidejas

Kāpēc vajag tik daudz grāmatu par vienu augu dzimtu? Nu, šī ir viena no lielākajām dzimtām (apmēram 25 000 sugu un laikam 100 000 hibrīdu, nevienā no grāmatām nav iespējams uzrakstīt par tām visām). Tās ir skaistas, tās ir neticami dažādas, tām ir nenormāli interesanta personīgā dzīve un ļoti dīvainas attiecības ar pollinatoriem.

Tā kā tēma ir ļoti specifiska, tad grāmatas nākas vien lasīt krieviski un angliski. Līdz ar to, protams, ir kārtējās bēdas ar terminoloģiju latviešu valodā, jo mums nav vārdu, kas apzīmētu angliski labi saprotamus jēdzienus. Ir bijuši daži mēģinājumi latviskot orhideju latīniskos nosaukumus, bet iznākums ir samērā smieklīgs, un neredzu tiem nekādu jēgu, jo vienmēr meklējot informāciju par augu un savstarpējā saziņā ar līdzīgi domājošajiem nākas lietot tikai un vienīgi latīņu valodu (citādi tevi neviens nesapratīs).

IMG_8840Bulbophyllum – gumlape
Brassia – zirnekļorhideja
Corybas – ķiverorhideja
Disa – dīza
Diuris – ēzeļorhideja
Dracula – vampīrorhideja
Paphiopedilum – Veneras kurpīte
Rhizanthella – ierakumorhideja

Vēl ir bijuši daži traki smieklīgi (jo dikti specifiski) gramatikas kašķi, par orhideju nosaukumu dzimtēm (dendrobijs vai dendrobija, oncīdijs vai oncīdija, kurš tagad pateiks, kā tās puķītes pareizi nosaukt latviski?). 🙂

Nobeigumā jāpiebilst, ka labas orhideju grāmatas ir dārgas, tur neko nevar darīt, jo informācija un krāsainas bildes maksā naudu. Tāpēc ir maz cerības sagaidīt kādu labu orhideju grāmatu latviski, jo pircēju tām būs ļoti maz.

2 thoughts on “Slepenās grāmatu kolekcijas. Orhidejas

 1. doronike

  Ak, tu droši vien šīs slepenās grāmatas arī aktīvi izmanto. Man arī ir tāda kategorija, bet nevaru lepoties, ka dikti daudz tās šķirstītu. Varbūt vajag izmest.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Dažas patiešām izmantoju aktīvi, piemēram, tā čehu orhideju enciklopēdija attēla kreisajā stūrī ir ļoti laba, jo tur ir daudz tieši par praktisko pieredzi orhideju audzēšanā Eiropas apstākļos. Bet par dažām es tomēr vienkārši priecājos, ka man tās plauktā ir. Gan jau vajag mazu, mazu stūrīti arī tādām grāmatām. 🙂

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.