Herlufs Bidstrups „Karikatūras”

Herlufs BidstrupsManā sūrajā bezkomiksu bērnībā tomēr bija viena forša grāmata ar bildēm, kura tika skatīta un pārskatīta neskaitāmas reizes – Herlufa Bidstrupa „Karikatūras” 1972. gada izdevumā. Brīnos, kā šī grāmata vēl turas kopā, bet tolaik tās taisīja izturīgas. Nobružājums un nolasījums, protams, ir pamanāmi ar neapbruņotu aci.

Herlufs Bidstrups ir pagājušajā gadsimtā dzīvojis dāņu karikatūrists. Padomju Savienībā viņa darbus izdeva pateicoties viņa orientācijai (komunistiskajai) un tie šeit atšķirībā no pārējās pasaules ātri vien kļuva ārkārtīgi populāri. Man grūti iedomāties kādu savu vienaudzi, kurš nebūtu redzējis Bidstrupa bildes un neatpazītu viņa zīmējumu stilu. Starp citu, Zvaigzne ABC pirms dažiem gadiem pārizdeva vienu no Bidstrupa karikatūru albumiem, bet diez vai tagad kāds vairs īpaši aizraujas ar viņa darbiem.

Skaidrs, ka Bidstrups pie mums kļuva populārs ne jau tikai savas politiskās pārliecības dēļ. Bez aktuālajām, politiskajām karikatūrām viņš daudz zīmēja mazas, asprātīgas sadzīves ainiņas. Smieklīgas, katram atpazīstamas, ļoti cilvēcīgas, dažreiz traģikomiskas un būtībā skumjas, un bieži vien ar daudz dziļāku jēgu, nekā pirmajā brīdī var likties. Bidstrupa zīmējumi bija dinamiski, spraigi un ļoti izteiksmīgi. Šī bija grāmata, kurā viss bija saprotams bez vārdiem un, pateicoties kurai es iemīlēju arī zīmētos stāstus.

Ieskatam pāris nodzeltējušas un pleķainas, bet reālas bildes no Bidstrupa grāmatas. Ja ir interese, tad tās visas ir atrodamas interneta dzīlēs.

WP_20150405_027

Bidstrups 1

3 thoughts on “Herlufs Bidstrups „Karikatūras”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.