Lasītājs lasītājam – turpinājums

Neko darīt, bet lasītāju atnesto grāmatu plaukti bibliotēkās ir mana vājība. Nekādi nespēju tiem vienaldzīgi aiziet garām. Iespējams, ka pie vainas ir beidzot atnākusī vasara, bet pēdējā laikā visās bibliotēkās, kurās ieeju, tie ir pamatīgi piekrauti. Bildē redzamajā skapītī parasti bija labi ja kādas desmit grāmatas, bet pēkšņi arī tas ir pilns līdz augšai un vēl vairāk. Grāmatu plauktam ir pievienota jauka norāde, ka tas patiešām ir grāmatu plaukts, un olimpiskajā garā ieturēta pamudinoša devīze – „Atnes! Mainies! Paņem!”. Neskatoties uz aicinošo saukli, šoreiz neko nepaņēmu, jo plaukta saturs bija tāds makulatūrīgs.

Lasitajiem 1Vispirms jau te bija daudz pagājušā gadsimta latviešu literatūras, kura lēni un stabili grimst aizmirstībā – mūsu socreālisma pīlāri Andrejs Upīts, Arvīds Grigulis un Anna Sakse, kā arī diezgan grafomāniskais Žanis Grīva. Viļa Lāča kopotie raksti vispār ir neatņemama šo plaukt sastāvdaļa un daži sējumi no tiem te ir atrodami gandrīz vienmēr – gluži kā kādreiz katras inteliģentas latviešu ģimenes pulētajās sekcijās.

Lasitajiem 2Šajā plauktā bija jūtams kādas gādīgas rokas pieskāriens, kas bija grāmatas nedaudz sakārtojusi pēc tēmām autoriem un sērijām. Interesanti, ka šeit ļoti daudzi izdevumi bija atrodami vairākos eksemplāros. Piemēram, Džojas Ādamsones lieliskās grāmatas par lauvām „Dzimusi brīvībai” bija veselas četras un visas labā stāvoklī, nevis kā mans drausmīgi nolasītais eksemplārs. Gandrīz vai visas „Apvāršņa” sērijas grāmatas bija te bija nokļuvušas pa pāriem, un arī klasiskais otrā pasaules kara piedzīvojumu romāns „Navaronas lielgabali” bija atrodams pat trīs eksemplāros. Tak skaidrs, ka dažas grāmatas ir bijušas izdotas lielākās tirāžās un tāpēc arī tiek izmestas ārā biežāk nekā citas.

Lasitajam 3

Vēl viena šī plaukta īpatnība bija stūrītis ar grāmatām lietuviešu valodā, kāds ne visās bibliotēkās ir novērojams, bet gan jau kāds lasa arī tādas. Bet klasika tiek mesta ārā vienmēr – arī Balzaks, Dostojevskis, Dikenss, Romēns Rolāns un Tomass Manns ir bieži manāmi atnesto grāmatu plauktos.

Lasitajs 4

Nobeigumā jāatzīstas, ka bija neliels kārdinājums izvilkt pašu apakšējo grāmatu no kaudzes blakus plauktam, un tad paskatīties, kas notiks.

2 thoughts on “Lasītājs lasītājam – turpinājums

    1. Sibilla Post author

      Lasāmo grāmatu saturs šajā bukinistiskajā struktūrā patiešām bija mazs, bet kādu pārīti varētu atrast. Jautājums par socreālisma ietekmi uz L-space gan ir interesants. Pilnīgi žēl, ka neviens tajā nav tā kārtīgi iedziļinājies.

      Atbildēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.