Džons Ērvings „Vienā cilvēkā”

John Irving „In One Person”, 2011

Jau ilgus gadus, kopš izlasīju „Garpa pasauli”, Džons Ērvings ir viens no maniem iemīļotākajiem rakstniekiem. Līdz šim latviski ir izdoti četri no viņa pazīstamākajiem romāniem – „Sidra nama likumi”, „Lūgšana par Ouenu Mīniju”, „Atraitne uz gadu” un jau minētā „Garpa pasaule”. Savukārt „In One Person” ir desmitā no manis izlasītajām viņa grāmatām.

In one personDiemžēl par iemīļotajiem autoriem parasti rakstīt ir ļoti grūti, jo mans teksts parasti ne vella nespēj atspoguļot neko no lasīšanas laikā izjustajām emocijām. Skaidrs, ka Ērvinga romāni var ļoti patikt un var arī diez ko nepatikt, bet jebkurām nopietnam lasītājam nezināt viņa daiļradi ir vienkārši nejēdzīga nolaidība. Ērvings ir autors, kurš neizvairās rakstīt par sarežģītām un politiski jutīgām tēmām, kā, teiksim, aborti vai reliģija, tomēr visvairāk un aizraujošāk viņš raksta tieši par rakstniekiem un rakstīšanu. Viņa romānus apdzīvo dažādi margināli dīvaiņi – protams, lielākoties visādi jokaini rakstnieki, bet ir arī citi autora iemīļoti personāži – punduri, lāči, prostitūtas, cīkstoņi, feministes, bāreņi, transseksuāļi, abortu dakteri, teroristi, mežcirtēji, tetovētāji, Holivudas un Bolivudas aktieri, dzīvi un izbāzti ņūfaundlendi, kā arī seksuāli apšaubāmas personas. Ērvingam piemīt brīnišķīgs talants visus šos grūti iedomājamos personāžus padarīt dzīvus, reālus, pat ticamus un saprotamus. Tikpat brīnišķīgs ir arī viņa talants parādīt pasauli un viņa apskatītās problēmas no savdabīgiem un dažreiz pavisam negaidītiem skatu punktiem. Un gluži kā pati dzīve, arī Ērvinga grāmatas ir dziļi traģikomiskas. Tajās vienmēr smieklīgais ir savijies ar traģisko un bieži vien viens no otra nav nošķirams. Bet par negaidītu nāvju dažādību un skaitu romānos Ērvingu droši vien apskauž pat Džordžs R.R. Mārtins. Viena no iemīļotākajām autora tēmām ir nezināmi vai mistiski pazuduši galveno varoņu tēvi un tagad aizdomājos arī par to, cik daudzos un patīkami dažādos veidos viņš grāmatās ir nogalinājis savu personāžu mātes. Un bieži arī bērnus. Ērvinga romāniem ir raksturīgi arī sīki, fizioloģiski apraksti un bieži vien tajos ir daudz seksa. Turklāt tāda konkrēta un ļoti cilvēcīga seksa starp dzīviem cilvēkiem, nevis tā muļķīgā, idealizētā un nereālā surogāta, kādu popularizē mūsdienu erotisko bestselleru autori. Bet, lai cik traģiska arī nebūtu Ērvinga attēlotā pasaule, viņa grāmatas vairāk nekā jebkuras citas, lasot liek domāt, ka dzīvot ir vērts.

Savā ziņā jau tā ir, ka Ērvings visu mūžu ir rakstījis vienu un to pašu grāmatu, tikai neskaitāmās variācijās, bet tik ir ārkārtīgi patīkami atšķirt kārtējo viņa romānu un atkal nokļūt viņa dīvainajā un groteskajā pasaulē. Tieši šī sajūta ir tas, ko es no viņa gaidu. „In One Person” aptver laika posmu, sākot ar pagājušā gadsimta četrdesmitajiem gadiem līdz šī gadsimta pirmajai desmitgadei. Šajā romānā diemžēl nav punduru, lāču (vismaz ierastajā šī vārda nozīmē) un izbāztu ņūfaundlendu, toties ir rakstnieki, zēnu skola, cīkstoņi, Vīne, kaut kur pazudušais tēvs, transdzimtes personas, biseksualitāte un mistisks suicidiāla vectētiņa spoks ar bisi vannā. Romāna galvenais varonis Billijs atceras savus bērnības gadus kādā Amerikas mazpilsētiņā, savu pirmo iepazīšanos ar grāmatām (un pēc Dikensa „Lielo cerību” izlasīšanas viņš nolemj kļūt par rakstnieku) un bibliotekāri Mis Frostu, kura kļūst par viņa dzīves sāpīgāko un nepiepildītāko mīlestību. Tas ir stāsts par pieaugšanu un savas seksualitātes apzināšanos, un dažreiz tā mēdz būt dikti mulsinoša un neskaidra, tā nu Billijam visu laiku gadās iemīlēties nepareizajos cilvēkos. Viņa mājās savukārt pārlieku daudz, kas tiek noklusēts, nepateikts vai iztēlots pavisam citādi nekā īstenībā ir bijis vai notiek.

Romānā stāstījums nav lineārs, tas ir izliekts laikā un savīts ar atkāpēm pagātnē. Mēs izsekojam visai Billija dzīvei, zēnu skolai, mācībām Vīnē, ilgajiem sevis meklējumiem, atklājumiem par viņa tēvu, attiecībām ar daudzajām mīļākajām un mīļākajiem. Billijs ir biseksuāls, tāpēc viņu ar aizdomām uzlūko visi – gan hetero, gan homoseksuāļi.

Salīdzinājumā ar citiem Ērvinga romāniem šķiet, ka „In One Person” nāves ir daudz vairāk nekā parasti. Daļēji tas droši vien ir romānā ietvertā ilgā laika perioda dēļ, jo daži no personāžiem septiņdesmit gadu laikā vienkārši noveco un nomirst. Tomēr Billija paaudzei tas ir bijis traģisks laiks. Vjetnamā iet bojā arī viņa skolasbiedri, bet AIDS epidēmijā septiņdesmitajos gados mirst daudzi viņa mīļākie un draugi. Mirst arī viņu sievas, vecāki izdara pašnāvības, un „Epilogu pasaule” no „In One Person” droši vien ir viena no skumjākajām Ērvinga grāmatās lasītajām nodaļām. Nāve no AIDS ir mokoša un smaga, un Ērvings to sev raksturīgajā stilā apraksta fizioloģiski precīzi un ļoti detalizēti. Un brīdī, kad šķiet, ka nāvju jau ir gana, neviļus saraujies pie kārtējā negaidītā nelaimes gadījuma vai pašnāvības.

Tomēr „In One Person” ir arī ļoti smieklīga grāmata, drosmīga, izaicinoša, ironiska un dziļa. Tā ir grāmata par toleranci. Un, kā jau Ērvinga romānos, tā nav tikai papļāpāšana par tēmu, bet lasītājs tiek ļoti tieši tiek nostādīts aci pret aci pats ar savu toleranci un savu personīgo spēju pieņemt citādo.

Ārkārtīgi lielu vērību romānā Ērvings pievērš valodai un pareizajai vārdu izvēlei, kas mani vienmēr ir saistījusi un vienlaicīgi apgrūtinājusi, jo vārdi ir viena no manas dzīves problēmām, es tos pārlieku bieži aizmirstu vai pazaudēju. Arī Billijam ar tiem ir grūtības un dažādu psiholoģisku iemeslu dēļ viņš daudzus vārdus nespēj izrunāt. Romānā tiek arī ļoti daudz lasītas un apspriestas grāmatas, sākot ar „Džeinu Eiru”, „Kalnu aukām”, Dikensu un tad jau arī Boldvinu un Flobēra „Bovarī kundzi”.

The time to read Madame Bovary is when your romantic hopes and desires have crashed, and you will believe that your future relationships will have disappointing – even devastating – consequences.”

Dzīves piepildījumu Billijs sasniedz kļūstot par rakstnieku un savos romānos stāstot par piedzīvoto. Dialogs grāmatas beigās droši vien ir arī par paša Ērvinga uzskati par rakstnieka sūtību.

I’ve read all your books and I know what you do – I mean, in your writing. You make all these sexual extremes seem normal – that is what you do. Like Gee, that girl, or whatever she is – or what she’s becoming. You create these characters who are so sexually ‘different,’ as you might call them – or ‘fucked up,’ which is what I would call them – and then you expect us to sympathize with them, or feel sorry for them, or something.

“Yes, that is more or less what I do,” I told him.

„In One Person” ir labs romāns, bet tas droši vien nebūs piemērotākā izvēle, lai sāktu iepazīties ar Ērvinga daiļradi, jo viņam vienkārši ir vēl labāki un izcilāki romāni kā „Lūgšana par Ouenu Mīniju” un „Garpa pasaule”.

10 thoughts on “Džons Ērvings „Vienā cilvēkā”

 1. andris

  Ehh, sakārojās man arī kaut ko no Ērvinga palasīt, piemēram, jauno “Avenue of Mysteries”.
  „In One Person” gan laikam no visām viņa grāmatām lasīšanas rindā man ir viena no pēdējām.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Man atkal sagribējās laikam jau kādu piekto reizi pārlasīt “Garpa pasauli”.
   Ar “In One Person” labāk nesteidzies. Negribu te izplūst detaļās, bet tā ļoti nopietni pārbauda lasītāja tolerances robežas, tāpēc pirms tam jāsaprot, vai Tev to patiešām vajag. 🙂
   Par “Avenue of Mysteries” gan būtu interesanti izlasīt Tavu viedokli.

   Atbildēt
   1. andris

    Jā, es pēc apraksta jau sapratu, ka tas izaicina manu toleranci 🙂
    Es sāku domāt, ka Garpa pasauli nemaz neesmu izlasījis līdz beigām, šķiet kādas ~100 lpp nepabeigts. Toreiz biju tikko kļuvis par jauno tēti un avārijas aina mani salauza + kāreizi iznāca kāda no jaunajām Potera grāmatām un man bija lielisks attaisnojums mest plinti krūmos.

    Atbildēt
 2. Evija

  Vai var saukt rakstnieku par iemīļotu, ja lasīta tikai viena viņa grāmata.. Es tā gribētu darīt. Esmu lasījusi Garpu, Sidra namam redzējusi ekranizāciju, bet man gribas Ērvingu pieskaitīt pie saviem rakstniekiem!
  Latviski tulkotās grāmatas agrāk vai vēlāk izlasīšu, “Garpa pasauli” noteikti pārlasīšu. Un tā kā man datorā glabājas “The Hotel New Hampshire” audiogrāmata, tad drīzumā izmēģināšu, kāds Ērvings ir audio formātā.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Prieks lasīt, ka vēl kādam patīk Ērvings, un, protams, ka pietiek arī ar vienu grāmatu, lai iemīļotu kādu rakstnieku. Turklāt Ērvinga romāni parasti ir divreiz biezāki nekā varētu būt vidējā statistiskā daiļliteratūras grāmata. 🙂
   “The Hotel New Hampshire” ir laba, nezinu, kā būs audio formātā, bet lasīt man patika. Tur ir gan lāči, gan Vīne, gan prostitūtas, gan teroristi, gan rakstnieki, gan maza auguma cilvēki un pat izbāztais ņūfaundlends. Šis romāns arī ir ekranizēts.

   Atbildēt
 3. Atbalsojums: Atmiņas par bibliotēkām | Sibillas grāmatas

 4. velgacodeVelga

  āāā! Salecos no prieka, domāju, ka tautieši manu mīļo Ērvingu nelasa! Es nupat jau otro reizi pārlasīju Ouenu Mīniju. Tikko pabeidzu un atkal gribu atsākt. Viņš ir ģeniāls, parakstos zem katra raksta autores vārda! Kā viņš spēj atainot jebkuru, pat it kā visnenozīmīgāko personāžu, savīt notikumus, ikdienišķumam un rutīnai piešķirot lielu svaru un nozīmi. Viņa grāmatas nevis lasu, bet izbaudu līdz mielēm, katru vārdu, katru teikumu. “Sidra nama likumi”, “Ņūhempšīras hotelis”, “Last night on the twisted river” – diemžēl tik vien to iztulkoto grāmatu, kas pieejamas manas pilsētas bibliotēkā (nevaru lasīt angļu valodā). Godīgi sakot pēc viņa grāmatu izlasīšanas, pārējās šķiet pliekanas. Meklēšu “Garpa pasauli”.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Prieks lasīt, ka ir vēl kāda Ērvinga mīļotāja. 🙂 Viņš patiešām ir ļoti īpašs autors un raksta tikai sev raksturīgā stilā. Man šķiet, ka ne vienam vien latviešu lasītājam patīk Ērvinga darbi, bet diemžēl jau ļoti sen nekas jauns no tiem nav tulkots un izdots, un tomēr ne visi lasa svešvalodās.

   Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Nu filmas ir tikai filmas, tās nespēj parādīt, cik lieliski ir Ērvinga teksti (starp citu, viņš pats saņēma Oskaru par Sidra nama likumu scenāriju).

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.