Terijs Prečets „Going Postal”

Terry Pratchett „Going Postal„ (2004)

Šogad maijā ir pagājuši tieši desmit gadi, kopš izlasīju pirmo Terija Prečeta grāmatu. Un tā bija mīlestība no pirmās lappuses, kura nav beigusies vēl joprojām, bet „Going Postal” ir jau četrdesmit piektā lasītā Prečeta grāmata. Tas jau nemaz nav daudz, tikai nieka četras ar pusi iemīļotā autora grāmatas gadā. Angļu valodu arī ir jēga mācīties tikai tāpēc vien, lai būtu iespējams lasīt Prečetu oriģinālā.

Going-PostalJāpiezīmē, ka „Going Postal” ir trīsdesmit trešā Plakanās pasaules sērijas grāmata, un tā ir pirmā ciklā par apburošo blēdi un krāpnieku  Moist von Lipwig. Lai gan Latvijas Pasts ir viena no tām iestādēm, kas mani ir spējusi iedzīt patiesā izmisumā, tam tomēr ir vēl tālu līdz Ank-Morporkas pastam, kas ir pilnīga katastrofa. Vēstules ir tonnām sakrājušās pasta telpās un netiek piegādātas adresātiem jau vairākus gadu desmitus, darbinieki ir izklīduši, bet lielās lustras pazudušas. Pilsētā mēļo, ka, ja nepieciešams atbrīvoties no līķa, to vislabāk nodot pastā, tad ar garantiju to neviens nekad vairs neredzēs. Turklāt dažu pēdējo nedēļu laikā mīklainos apstākļos ir miruši veseli četri pilsētas patrīcija ieceltie pasta priekšnieki. Piedevām ir arī konkurējošais uzņēmums, kas visas ziņas ātri pārsūta ar klak torņu palīdzību kā telegrammas un, izmantojot situāciju, no klientiem noplēš pēdējo ādu. Vārdu sakot, viss ir slikti, bet Ank-Morporkas patrīcijam Vetinari ir ideja, ko darīt ar nelaimīgo pastu, tāpēc uz nāvi notiesātajam krāpniekam Lipvigam pēc soda izpildes tiek dota vēl viena visas dzīves vērta iespēja, no kuras ir grūti atteikties – uzdevums atjaunot pasta darbību. Piedevās viņš saņem golemu vārdā Pumpis 19, cepuri ar pielīmētiem baloža spārniem un divus ļoti dīvainus darbiniekus (vienu no viņiem ir uzaudzinājuši zirņi, saprotiet zirņi!). Lipvigam ir divdesmit seši gadi un ne mazākās saprašanas par to, kā darbojas pasts, toties viņš lieliski zina, kā darbojas cilvēka prāts, un, ka lielākoties visi redz tikai to, ko grib redzēt nevis to, kas ir īstenībā. Ar to patiesībā arī pietiek, lai varētu atsākt pasta piegādes.

Ai, „Going Postal” ir brīnišķīga grāmata – ļoti smieklīga, gudra un asprātīga. Te mēs atkal atgriežamies vienā no lieliskākajām fantāzijas literatūrā radītajām pilsētām Ank-Morporkā un satiekam gan labi pazīstamus varoņus no iepriekšējām grāmatām, gan iepazīstam jaunus. Terijs Prečets šoreiz ir uzrakstījis dikti smieklīgu stāstu par pilsētas pārvaldi, valsts iestāžu darbību, reiderismu, klak torņu hakeriem un eņģeļiem, kas parādās vienreiz mūžā. Tāpat mēs daudz uzzinām par pastnieku slepenajiem ordeņiem, vēstuļu maģiju, golemu tiesībām (vai ūdens sūknim vispār var būt brīvā griba?) un tādu neticami aizraujošu nodarbi kā kniepadatu kolekcionēšanu. Un labākais veids, kā kļūt par pilsētā populāru varoni, ir izglābt no degošas mājas kaķi (turklāt nekur nav teikts, ka kaķim ir jābūt dzīvam). Ja pietiekami centīgi lūdz dievus, tad var gadīties, ka viņi arī atsūta kādu kaudzīti naudas.  Prečeta pasaulē vārdiem piemīt nozīmīgs spēks un vietās, kur tie koncentrējas lielā daudzumā, tie spēj izmainīt telpu un laiku. Tā notiek bibliotēkās un arī pasta telpās, ja nejauši satiekas lielāks vēstuļu daudzums.

Man nekad neapnīk atgriezties Prečeta radītajā pasaulē. Te vienmēr uzvar ne jau labākais vai stiprākais, bet saprātīgākais. Un ir sajūta, ka līdz ar Prečeta nāvi mūsu pasaule ir zaudējusi kaut ko ļoti labu un vērtīgu.

I commend my soul to any god that can find it.

People flock in, nevertheless, in search of answers to those questions only librarians are considered to be able to answer, such as “Is this the laundry?” “How do you spell surreptitious?” and, on a regular basis, “Do you have a book I remember reading once? It had a red cover and it turned out they were twins.

“There is always a choice.”
“You mean I could choose certain death?”
“A choice nevertheless, or perhaps an alternative. You see I believe in freedom. Not many people do, although they will of course protest otherwise. And no practical definition of freedom would be complete without the freedom to take the consequences. Indeed, it is the freedom upon which all the others are based.”

6 thoughts on “Terijs Prečets „Going Postal”

 1. Maija

  Sveiki! Neesmu lasījusi Prečetu, bet tagad ir kārdinājums ķerties klāt. 🙂 Kuru grāmatu ieteiktu kā pirmo?

  Atbildēt
 2. Sibilla Post author

  Patiesībā man pat grūti atbildēt, Loģiski jau būtu sākt Discworld sēriju no paša sākuma ar The Colour of Magic, bet pirmās grāmatas Prečetam nav pašas veiksmīgākās. Varbūt pat labāk iesākumā palasīt kaut ko no pilsētas sardzes cikla kā Gurads!Guards!, par raganām Wyrd Sisters vai Nāvi Mort vai vispār kaut ko ārpus cikliem kā Small Gods, lai vispār saprastu, vai patīk autora stils vai nē. Prečets raksta ļoti savdabīgi ar daudzām vārdu spēlēm, atkārtojumiem, pie tā arī ir jāpierod. Parasti jau viņš lasītājiem vai nu ļoti patīk, vai ne visai, bet tas ir tikai normāli, jo mēs esam atšķirīgi. 🙂

  Atbildēt
 3. Ieva Zarina

  Šī ir viena no manām mīļākajām Prečeta grāmatām. Nu jau ir izlasīta arī pēdējā…
  Šim brīnišķīgajam darbam ir ļoti jauka un tuvu grāmatai veidota TV filma, šķiet divās sērijās, iesaku pameklēt.

  Es sāku lasīt ar Tifānijas sēriju ar “Mazie, brīvie ķipari”, kas bija pirmā un vienīgā, ko no šīs Plakanās pasaules sērijas izdeva latviski. Pēc tam atlika tikai saņemties un sākt lasīt angliski. Colour of Magic ir pirmā sērijas grāmata un man nepatika. Labi, ka nepadevos, jo Prečets ir visu laiku mīļākais autors.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Ļoti patīkami lasīt, ka Prečets ir mīļākais autors arī vēl kādai lasītājai. Mana iepazīšanās ar viņu bija ļoti līdzīga. Sākumā izlasīju “Mazos, brīvos ķiparus”, tad “Brīnumaino Moricu”, pēc tam jau pārējās Plakanās pasaules grāmatas. Pašas pirmās lasīju krievu tulkojumā (tolaik tās ļoti lēti, par 2 latiem ar santīmiem gabalā varēja sapirkties stacijas grāmatnīcā), bet tad Rozē parādījās Prečeta izdevumi angļu valodā un pamazām pārgāju uz to.
   Filmu arī noskatījos. Tā nav slikta, bet Prečeta darbus ir ellīgi grūti parādīt uz ekrāna, nepazaudējot lielāko daļa no to humora un pievilcības.

   Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Lūdzu! Jauki, ka Prečets kādam interesē, par viņu vienmēr ir patīkami parunāties. Iespējams, ka varbūt patiešām no sākuma izlasīt kaut ko no Tifānijas sērijas, tā gan ir paredzēta jauniešiem, bet vismaz priekšstats par viņa stilu radīsies. Un tās pirmā grāmata, ko pieminējām augstāk esošajos komentāros ir atrodama arī latviešu valodā.

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.