Lasītāju problēmas – reālās un izdomātās

Pēdējā laikā maz sanāk rakstīt blogā, tāpēc, lai atsāktu to darīt, atbildēju uz šīs stafetes jautājumiem. Pēc būtības jau stafetē minētās nav nekādas reālas lasītāju problēmas, bet gan garlaicības mākta sociālo tīklu lietotāja vaimanas. Jautājumi sākotnēji ir ņemti no šī te vloga, bet aiz slinkuma to pa grāmatu blogiem klejojošo latvisko tulkojumu atstāju nemainītu.

1. Tavā nelasīto grāmatu sarakstā ir apmēram 2000 grāmatu (oriģinālajā avotā minēti 20 000). Kā tu spēj izlemt, ko lasīt nākamo?

Man nav tāda saraksta. Neticēsiet, bet tas nekad nav traucējis izvēlēties, ko lasīt nākamo.

2. Tu esi grāmatu izlasījis līdz pusei, taču jūti, ka tev tā nepatīk. Metīsi mieru vai pabeigsi līdz galam?

Lai saprastu, ka grāmata nepatīk, vai vienkārši tajā brīdī nav piemērota lasīšanai, parasti pietiek izlasīt 20 līdz 50 lappuses, dažreiz  arī 100. Tajā brīdī arī metu to malā. Dažām grāmatām pēc laika dodu otru iespēju.

3. Tuvojas gada beigas un tu esi tik tuvu, bet tomēr tik tālu no sava Goodreads izaicinājuma sasniegšanas. Vai tu mēģināsi to sasniegt; ja atbilde ir jā, tad kā?

Vēl joprojām neesmu izpratusi Goodreads izaicinājuma jēgu. Ja kādam, lai lasītu grāmatas ir nepieciešams izaicinājums, tad viņam labāk nelasīt vispār. Lasīšanai ir jāsagādā prieks, bauda un izklaide, nevis jābūt formālai sociālo tīklu ķeksīša izpildei.

4. Grāmatu vāki sērijai, kura tev ļoti patīk, nesaskan savā starpā. Kā tu tiec ar to galā?

Em, tik maznozīmīgas lietas vienkārši nepamanu.

5. Visa pasaule ir sajūsmā par kādu grāmatu, kura tev patiesi nepatīk. Kurš būs tas cilvēks, ar kuru tavas domas par to sakritīs?

Šo jautājumu nesapratu. Turklāt nekad nav gadījies redzēt grāmatu, par kuru ir sajūsmā visa pasaule. Ja kāds tādu zina, tad lūgums padalīties bloga komentāros.

6. Tu lasi kādu grāmatu un jūti, ka sāksi raudāt publiskā vietā. Ko tu darīsi?

Man ir auksta sirds un, lasot grāmatas, vairs neraudu. Dažreiz gan ķiķinu sabiedriskajā transportā, ja trāpījies kāds smieklīgs lasāmgabals.

7. Grāmatas, kura tev patīk, turpinājums tikko iznācis, taču tu esi aizmirsis, kas notika iepriekšējā grāmatā. Vai tu pārlasīsi iepriekšējo? Izlaidīsi turpinājuma lasīšanu? Mēģināsi atrast anotāciju Goodreads? Raudāsi izmisumā?

Jā, nu, noteikti briesmīgi raudāšu. Ko gan citu tik šausmīgā situācijā var darīt?

8. Tu negribi nevienam aizdot savas grāmatas. Kā tu laipni atteiksi cilvēkiem, kad viņi tev palūgs kādu grāmatu?

Parasti grāmatas aizdodu ar lielu prieku. Man tāpat to ir pārāk daudz. Ja patiešām ir kaut kas dikti mīļš vai ikdienā nepieciešams no profesionālās literatūras, ko nevaru dot prom, tad gluži vienkārši atveru muti un laipni paskaidroju, ka grāmatu neaizdošu.

9. Tu esi iesācis un pametis novārtā 5 grāmatas pēdējā mēneša laikā. Kā tu tiksi galā ar šo negribēšanu lasīt?

Ja kādu laiku negribas lasīt, tad vienkārši nelasu. Dzīvē ir bezgala daudz citu interesantu lietu arī bez lasīšanas. Vēlme lasīt pēc laika atgriežas pati.

10. Drīzumā iznāks tik daudz jaunu grāmatu, kuras tu ļoti gribi izlasīt. Cik no tām tu nopirksi?

Iespējams, ka nevienu. Kam tad ir domātas bibliotēkas? Bieži vien kādu grāmatu nopērku pēc izlasīšanas, jo tad patiešām skaidri zinu, vai to gribēšu paturēt īpašumā un lasīt vēl kādu reizi.

11. Pēc tam, kad esi nopircis jaunas grāmatas, kurām tu ar nepacietību gribi ķerties klāt, cik ilgi tās stāv plauktā, līdz tu patiešām sāc tās lasīt?

Ka nu kura. Gadās, ka izlasu pirkumu jau pirmajā vakarā. Bet tikpat labi var gadīties, ka tikai pēc 10 gadiem.
Katrai lietai ir savs nolikts laiks. Savs laiks grāmatas lasīt, un savs laiks tās nelasīt.

Lasitaju problēmas

Diemžēl manas reālas grāmatu lasīšanas problēmas ir krietni praktiskākas. Kā nesāpīgi atbrīvoties no vēl kādām 1000 grāmatām?  Kā izvietot grāmatu plauktus, lai tie ikdienā netraucētu un neaizņemtu pārlieku daudz vietas? Kā sakārtot grāmatas, lai tās varētu ērti atrast, nevis samurdzīt plauktos vairākās rindās?  Kā samierināties ar apziņu, ka nekad dzīvē neizlasīsi visas grāmatas, kuras vajadzētu? Kā uzlabot lasīšanas prasmes un ātrumu svešvalodās? Kā beigt besīties par draņķīgiem tulkojumiem?  Apmēram tā.

17 thoughts on “Lasītāju problēmas – reālās un izdomātās

  1. Sibilla Post author

   Ar lasīšanu latviešu valodā problēmu parasti nav, un tā man vedas raiti, bet gribētos tikpat ātri lasīt arī svešvalodās. Un tur diemžēl tikai ar regulāru lasīšanu laikam ir par maz, jo nejūtu progresu.

   Atbildēt
    1. msmarii

     Izvēloties tekstu krievu valodā, jāskatās kāds fonts. Ir viņiem tāds vairāk izvīts, ar serifiem, kad burti tā kā saķeras un saplūst kopā, to grūti uztvert un tāpēc lēni lasās. Vismaz tas no manas pieredzes.

    2. Sibilla Post author

     Par fontiem tev pilnīgi piekrītu. Pieļauju, ka grāmatām krievu valodā pārsvarā izmantoju e-lasītāju tieši tādēļ, ka tajā ir ļoti jauki un vienkārši krievu burti bez liekiem karakuļļiem. Man vispār svešvalodās lasīt e-grāmatas izdodas kaut kā vieglāk un ātrāk nekā uz papīra drukātās.

 1. Ints Valcis (@asmodeus_lv)

  Došu savas atbildes uz taviem jautājumiem. Es arī kādreiz sēdēju uz grāmatu kaudzes, bet lēnā garā tiku vaļā. Vispirms vajag atlasīt tās grāmatas, kuras noteikti zini ka nelasīsi otrreiz, pat ja bijušas labas. Tad nobāz pažobelē, ieliec šķūnī vai aizved uz laukiem ja ir tāda iespēja. Ja gada laikā nav bijusi vēlme un vajadzība pēc viņām tad droši var sadalīt makulatūrā, atdot bibliotēkai vai uzgrūst kādam radagabalam. Es protams nerunāju par grāmatām kurām ir nostalģiska vērtība, varbūt cilvēks pierod, ka no rīta atvēris acis pirmo ierauga skapī grāmatu Zimmerblumen, tad tā jau būtu esošās kārtības laušana. No savas pieredzes varu teikt, ka strādā diezgan labi, lielākoties grāmatas, kuras nonāk kastēs, tur arī paliek.

  Otrais jautājums ir no tīrās matemātikas pakošanas algoritms, ierobežotā tilpumā var iepakot ierobežotu grāmatu daudzumu. Tiecoties uz maksimumu nekāda pārskatāmība nesanāk. Es tagad grāmatu plauktos smuki salieku populārzinātniskās grāmatas un komiksus (lai izskatītos gudrāks nekā patiesībā esmu). Visas pārējās pēc izlasīšanas lieku kastēs un bāžu pažobelē.

  Par to es jau sen neuztraucos, visu nekad nevar paspēt, prātīgākais būtu izvēlēties vislabākās grāmatas un lasīt tikai tās, bet kas gan tā būtu par dzīvi un kur’noteiks grāmatas labumu. Ir cilvēki, kas saka ka uz katru problēmu jāuzdod jautājums, kā tas mani tuvina pestīšanai (tiem ir pavisam viegli izvēlēties lasāmo grāmatu). Pārējiem ir jāsitas pašiem kā māk.

  Lasīšanas prasmes uzlabot praktiski nav iespējams, visa tā ātrlasīšana ir fufelis. Ja cilvēks lasa pa diagonāli viņš daudz palaidīs garām, bet grāmatas saturu tā kā zinās, bet to ir vēl vieglāk izdarīt izlasot anotāciju. Ja esi mazlasītājs, tad treniņi tev ļaus sasniegt kaut kādu līmeni augstāk. Bet tā ātrāk grāmatu var izlasīt izlaižot dabas aprakstus vai dialogus, kas nu kuram šķiet piemērotāk.

  Kādēļ atņemt dzīvei prieku!?

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Paldies, Tu mani nomierināji. Patiesībā man jau ir 10 kastes aizvestas uz laukiem un gada laikā no tām ievajadzejās veselu vienu grāmatu. Atlicis tikai spert nākamo soli un šķirtie no tām pavisam.

   Atbildēt
 2. anj.book

  Gribētos nodzīvot tik, lai varu izlasīt visu no Beigedera, kas vēl būs, no Bērziņa un varbūt vēl kāda. Viss pārējais jau ir izdots, tāpēc jāizlasa tas un tad varbūt vairs nebūs jādomā par to, ka visu nevar paspēt 🙂

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Domāju, ka tev ir pavisam reālas izredzes viņus abus pārdzīvot un izlasīt visu sarakstīti. Lai gan ir mazliet bēdīgi, kad nomirst kāds personīgi ļoti iemīļots autors un saproti, ka vairs nekā no viņa darbiem nebūs.

   Atbildēt
  2. anj.book

   Jā, ir gan bēdīgi. Bet arī pēc nāves bieži kaut kas iznāk. Piemēram, ja Selindžera mantinieki darītu tā, kā viņš vēlējās, neviens zinātājs nesagaidītu viņa darbus, bet tuvākajos gados būs daži labumi no viņa seifa un tas priecē 🙂

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.