2017. gada grāmatu pārskats jeb iemetiet man ar kādu izcilu romānu

Jā, gada beigas ir klāt, un pienācis laiks tradicionālajam grāmatu pārskatam. Ar lasīšanu šogad veicās labi. Kopā, īpaši neiespringstot, izlasīju 70 grāmatas, kas ir normāls lasīšanas apjoms. Daļu no tām var redzēt bildē. Kāpēc ne visas? Nu tāpēc, ka man vēl joprojām žēl savu laiku ieguldīt gudrīdos.

2017 gadā lasītais

Mēģinot izvēlēties labākās šī gada grāmatas, nonācu pie negaidīti nomācoša secinājuma – šogad izdevniecības latviešu valodā nav izdevušas nevienu patiešām izcilu grāmatu. Nudien nevienu. Ir dažas tīri labi lasāmas kā Kalvino “Neredzamās pilsētas”, Vodolazkina “Aviators”, Kutzē “Jēzus bērnība”, Grasa pirmsnāves murmulējumi, bet arī tās nav šo autoru labākie darbi. Klusi ceru, ka es vienkārši neesmu pamanījusi kādu patiešām izcilu romānu, kas šogad ir izdots lielā slepenībā un netiek reklamēts tikai tāpēc, ka ļoti labs. Klau, bloga lasītāji, ja jūs tādu esat manījuši, tad iemetiet man ar to. Apsolos sameklēt, izlasīt un aprakstīt blogā.

Arī par šogad iznākušajām latviešu autoru grāmatām nav dzirdētas sajūsminātas atsauksmes no cilvēkiem, kuru viedokli ir vērts ņemt vēra, bet tās grāmatas, kuras izlasīju, bija samērā viduvējas. Iespējams, ka FB manītā doma, ka Latvijas Literatūras gada balvu vajadzētu piešķirt retāk, teiksim, reizi 3 gados nav slikta. Labu rakstnieku mums nemaz tik daudz nav un būtu muļķīgi gribēt, lai viņi katru gadu uzraksta pa kādam lieliskam romānam. Tā tas tomēr nenotiek, un tas ir saprotams, bet vēl joprojām nesaprotu, kāpēc vairs netulko izcilas grāmatas. Nudien nezinu, vai tā ir tendence, vai arī 2017. ir gadījies tāds neveiksmīgāks gads latviešu grāmatniecībā.

Laba populārzinātniskā lasāmviela man ir sena sāpe, bet šogad atradās vismaz viens labs izdevums – Leonarda Mlodinova grāmata par subliminālajām ietekmēm mūsu dzīvē (nosaukuma latviskojums ir tik nejēdzīgs, ka man to nemaz negribas te pieminēt).

Vienīgi dažu žanru literatūra šogad vēl turas pieņemamā līmenī, un mēs tikām pie “Burvju karaļa”, “Ogļu kalna bibliotēkas”, “Vārnu sešinieka”, “Sašķeltās jūras” triloģijas noslēguma un “Saules kodola”, bet droši vien arī tikai pateicoties pāris entuziastiem.

Nav jau arī tā, ka nav ko lasīt. Neesmu vēl paspējusi izlasīt daudzas agrāk izdotas izcilas grāmatas. Un, svešvalodās ir vispār, ui, cik daudz lasāmā – vienā mūžā nemaz neizlasīsi, pat piecos nē. Tāpat arī viduvēju grāmatu latviešu valodā šogad netrūkst. Bet nepārprotiet, man nav nekādu iebildumu pret viduvējām grāmatām. Es pati tādas labprāt palasu brīžos, kad negribas ķerties pie kaut kā jēdzīgāka. Mani nomāc tas, ka šogad nav iznākušas patiesi labas grāmatas. Un mani nomāc tas, ka Latvijas izdevniecībās ir pieņemts viduvējas grāmatas reklamēt kā ļoti izcilas, jo tas degradē lasītāju izpratni par literatūras kvalitāti un pilnībā sagrauj uzticību jebkuram izdevniecības izteiktajam viedoklim. Galu galā viduvējība nav nekas slikts, un lielākā daļa lasītāju sirds dziļumos grib lasīt tieši viduvējības, tāpēc visiem būtu vieglāk, ja viduvējības sauktu par viduvējībām un draņķības par draņķībām.

Laimīgu Jauno gadu, bloga lasītāji! Varbūt tas izdosies labāks, un mūs tur jau gaida brīnišķīgi literārie šedevri.

12 thoughts on “2017. gada grāmatu pārskats jeb iemetiet man ar kādu izcilu romānu

 1. msmarii

  Ārprāts, cik ļoti Tev piekrītu par to viduvējību reklamēšanu. No tām, kas iznāca šogad, varbūt “Sarkanais dzīvsudrabs” ir laba. Lasīji?
  Man personīgi ir sajūta, ka šogad maz ko tiešām labu esmu izlasījusi un ļoti maz arī tādas štruntīgās, kas tomēr lieliski izklaidē un ļauj atslēgties. Pārsvarā sanāca tikai tādas viduvējas emocionālā ziņā. Varbūt rīt sataisīšu pārskatu, bet vispār ceru, ka 2018. gads būs labāks.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Man ar Jundzes grāmatām līdz šim nav izveidojušās labas attiecības. Esmu lasījusi divas un, lai gan tēmas un aprakstītais laikmets bija ļoti saistoši, viņa rakstības stils mani galīgi neaizķēra. Tēli arī dikti klišejiski. tāpēc baidos, ka ar trešo man arī nekas nesanāks, bet, protams, ka vēl vienu iespēju viņam došu.

   Atbildēt
 2. spigana

  No latviešiem šogad manuprāt bija vērts lasīt Ikstenas un Vilipsona “Ārprātija piedzīvojumus”, es biju stāvā sajūsmā, žēl tikai, ka līdz blogam nepaspēju šo atnest.
  No tulkojumiem savukārt apziņā aizķēries “Viss, ko es neatceros”. Nezinu, vai bija izcili, bet lieliski noteikti.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Paldies par ieteikumu! “Ārprātiju” noteikti lasīšu. “Viss, ko es neatceros” jau izlasīju. Nebija slikti (zinu, ka briesmīgs teiciens), bet galīgi ne tāds, oh, kas tas bija?, kā pēc, piemēram, Bolanjo “Mežonīgajiem detektīviem”. Visas nelaimes jau ceļas tikai no salīdzināšanas un pārāk daudzu grāmatu lasīšanas.

   Atbildēt
 3. nordic nerd

  Tā kā starp bildēm nemanu, tad pieminēšu:
  Reins Rauds “Perfektā teikuma nāve” un Ziemeļu padomes literatūras balvas laureāti Kims Leine “Mūžības fjorda pravieši” un Šells Vesto “Trešdienu klubs”.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Paldies par ieteikumu! Leini vēl papētīšu, Raudu jau paņēmu no bibliotēkas, bet Vesto “Trešdienu klubu” esmu lasījusi.Tas nav slikts kā vēstures romāns, bet nav arī nekas izcils. bet man ne visai patika arī iepriekšējais Vesto romāns (“Nedienas, kam gaura vārdā”).

   Atbildēt
 4. Atpakaļ ziņojums: Gada pārskats (2017) | oysternotes

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.