Grāmatas, kuras gribas paturēt plauktā

Ikgadējo Latvijas Grāmatu izstādi Ķīpsalā nudien neapmeklēju tikai tāpēc, lai iepirktu grāmatas. Tā ir lieliska iespēja satikt dzīvus grāmatu mīļotājus, rakstniekus, tulkotājus un izdevējus un uzzināt par jaunumiem, kā arī ērti tikt vaļā no vairs nevajadzīgajām grāmatām. Tomēr būtu dīvaini tur neko nenopirkt, vēl jo vairāk tāpēc, ka izstādē piedalās arī mazās izdevniecības, un kopējais grāmatu piedāvājums ir ļoti plašs.

Tāpēc šoreiz ielieku ļoti subjektīvu sarakstu ar grāmatām, kuras es noteikti nopirktu paturēšanai plauktā, ja vien tās (ar pāris izņēmumiem) jau nebūtu nopirkusi. Visas šīs grāmatas esmu izlasījusi un, lai neviens pēc tam nepārmestu maldināšanu, brīdinu, ka tās lielākoties stipri atšķiras no latviešu lasītāju iemīļotākajiem bestselleriem. Dažas no tām liek domāt, dažas ir ļoti skaistas, dažas ļoti savdabīgas, dažas liek iziet ārpus komforta zonas. Katrā ziņā ir vērts tām pievērst uzmanību.

 

Daniels Kēlmans “Tils” ir tieši tāda grāmata, kādas man patīk. Te ir spēles ar vēsturi, Trīsdesmitgadu karš, neuzticami stāstītāji, un pēc tās izlasīšanas vēl ilgi gribas rakties pa Eiropas vēstures aprakstiem, lai mēģinātu saprast, kas tajos laikos vispār ir noticis.

Žaume Kabrē “Es atzīstos” ir apbrīnojami skaista un daudzslāņaina grāmata, kurai piemīt maģiskas spējas lasītāju ievilkt citā realitātē.

Italo Kalvino “Ja reiz ziemas naktī ceļinieks” – postmodernistiska spēle ar tekstu, vārdiem un lasītāju. Iespējams, ka autors vienkārši ir gribējis savus lasītājus smalki iznest cauri, bet bija interesanti klīst pa Kalvīno smalki aprēķinātajiem labirintiem.

Heli Lāksonena “Soul. Burkans. Undens” koši, spilgti, sirsnīgi un ļoti emocionāli dzejoļi lībiskajā dialektā. Varbūt brīžiem nedaudz pārāk dīvaina valoda, bet tas nekas, beigās ir pievienota vārdnīca.

Varlams Šalamovs “Kolimas stāsti” ir nolaišanās ellē.

Primo Levi “Atelpa” ir atgriešanās no elles. Ne vienmēr tas ir vienkārši.

Sergejs Dovlatovs “Zona” – dzīve ellē. Ja pierod.

Viktors Peļevins “Kukaiņu dzīve” sirreāla alegorija par postpadomju dzīvi deviņdesmitajos gados.

Daniels Polaņskis “Pilsēta sapņo” dīvaina, sapņaina un ļoti ironiska proza, kuru ir ļoti grūti aprakstīt.

Čaina Mjevils “Pilsēta un pilsēta” ir grāmata, kura burtiski iznes smadzenes – kā kaut ko tādu iespējams izdomāt un uzrakstīt.

Marta Velsa “Slepkabota dienasgrāmatas” 1. un 2. daļa. Ļoti mīlīga un dirsīga grāmata par introvertu mākslīgo intelektu, kurš ir pasprucis brīvsolī, un labāk grib lūrēt salkanas daudzsēriju ziepenes nekā kaut ko slepkavot. Diemžēl tie muļķīgie cilvēki allaž iekuļas kaut kādās nepatikšanās un ir jāglābj. Ļoti simpātisks tulkojums.

Džo Aberkrombijs “Pats asmens” ir perfekta tumšā fantāzija – asa, nežēlīga un smieklīga ar kolorītiem varoņiem. Šī gan ir triloģijas pirmā grāmata, bet drīz būs arī nākamās, jo atšķirībā no citām populārām sērijām, tai ir uzrakstīts nobeigums. Turklāt tāds, kas salauza pat manu ledaino sirdi.

5 thoughts on “Grāmatas, kuras gribas paturēt plauktā

 1. Fledis

  Ceļinieku nupat paņēmu bibliotēkā. O jā- visas tās Grāmatas, Kuras Tu Noteikti Labprāt Izlasītu, Ja Vien Tev Būtu Dzīvojamas Vairākas Dzīves; Grāmatas, Kuras Esi Iecerējis Izlasīt, Tikai Vispirms Tev Vajadzētu Izlasīt Citas; Grāmatas, Kuras Ir Pārāk Dārgas, Tāpēc Var Pagaidīt, Līdz Tās Uz Pusi Nocenos un tā tālāk, un tā joprojām.
  Nezinu gan, ko autors gribējis panākt, rakstot savu pirmo nodaļu, bet noteikti ne to, kas notika. Lasot tās stacijas bufetes aprakstu, tā tik ļoti atgādināja par Megrē, ka šausmīgi sakārojās kaut ko pārlasīt. Tad nu aizlasīju līdz “tā otrā” romāna sākumam, liku nost un uz labu laimi izcēlu no plaukta vienu Simenonu. Trāpījās sējumiņš ar diviem romāniem, tā ka Ceļiniekam tagad nāksies gaidīt. Nu jā, pārāk ilgi jau nu ne, jo bibliotēkas grāmatas jānodod laikus, kā to noskaidroju pēc Runča ieteiktā Kinga Četru pēcpusnakts stāstu izlasīšanas 🙂

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Paldies par lielisko komentāru! 🙂 Par Kalvīno ir grūti kaut ko uzrakstīt. Man uzreiz bija skaidrs, ka ar Ceļinieku ieberzīšos, tāpēc to nopirku, lai varētu lasīt mierīgi un nesteidzīgi, jo patiešām nevar zināt – ja nu pēkšņi pie mums parādās Kinga bibliotekāre, bet man jau tāpat ir ne visai tīra sirdsapziņa attiecībā uz grāmatu nodošanas termiņiem.

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.