Tāpat kā miljons citu interneta lietotāju vienu vakaru paniekojos čatojot ar mākslīgo intelektu (MI) ChatGPT saitē. Pirmie iespaidi bija diezgan pārsteidzoši. Vispirms jau mākslīgais intelekts diezgan labi māk sazināties latviešu valodā. Protams, ir kur vēl augt, ir dažādas gramatiskas kļūdas un ne vienmēr MI lieto pareizus locījumus, bet godīgi jāatzīst, ka kopumā tas raksta labāk par vidusmēra latviešvalodīgo interneta lietotāju. Angļu valodu saziņā vēl neizmantoju, bet pieļauju, ka tajā MI rakstīs vēl labāk. Tomēr jāpiemin, ka mākslīgajam internetam ir zināmas grūtības atbildēt uz konkrētiem jautājumiem. Piemēram, tas uzskata, ka govis var būt arī zaļā krāsā, kas no MI viedokļa ir pavisam loģiski, jo internetā netrūkst ne zaļu, ne rozā govju bilžu, taču pieļauju, ka MI ir spējīgs ātri mācīties un šīs lietas apgūt, un tas ir tikai laika jautājums. Dažos jautājumos mākslīgais intelekts uzreiz atzinās, ka tam nav pietiekami daudz zināšanu, lai uz tiem atbildētu. Un brīžiem uzkārās pavisam, jo bija saradies pārāk daudz gribētāju ar to sazināties.
Toties attiecībā uz visādām filozofiskām tēmām mākslīgais intelekts izrādījās neparasti spējīgs – nu īsts humanitārais daiļdirsējs – un ātri un veikli cepa augšā esejas par jebkuru abstraktu tēmu, ko palūdzu (brīvību, laimi, u.c.). Turklāt dažādos stilos. Nudien es nekad nevarētu uzrakstīt tik gludus un tik labi strukturētus tekstus kā MI. Sarakstīties ar programmu bija valdzinoši un vienlaikus arī biedējoši, un man radās daudz jautājumu, kurus tagad gribētos papētīt dziļāk. Skaidrs, ka MI ir tikai spogulis, kurš savāc, analizē un pēc tam mums parāda tikai to, ko mēs paši internetā esam ielikuši. Vai arī tāds liels, gudrs papagailis, kurš veikli atlasa un atstāsta dzirdēto. Protams, uzreiz atmiņā sāk nākt visādi daiļdarbi, kuros MI ir uzvedies briesmīgi draudīgi, nešķīsti un cilvēkiem naidīgi. Tomēr skaidrs, ka mākslīgais intelekts ir mūsu pašu atspulgs, un varbūt tāpēc no tā ir mazliet bail.
Skatoties, cik veikli MI margo dažādus tekstus, uzreiz radās jautājums, vai tas varētu rakstīt blogus cilvēku vietā. Te programmas dotā atbilde. Saprotams, ka var.

Apzinoties mašīnu spējas apkopot dažādu informāciju, nākas aizdomāties, ka tām kā kolektīvās informācijas pārzinātājām nudien ir lielāks potenciāls radīt unikālu saturu nekā viena atsevišķa cilvēka smadzenēm. Jāatceras gan, ka tās pašas pagaidām neko jaunu neizdomās, tikai analizēs un apkopos, ko uzrakstījuši cilvēki. Tomēr pēc MI atbildes mazliet aizdomājos, kas ir tas īpašais personiskais un emocionālais saturs, kuru es varu dot savam blogam, lai tas ar kaut ko atšķirtos no MI rakstītā. Un domāju vēl joprojām, jo, godīgi sakot, MI nebūtu ne mazākās piepūles atdarināt mani un manus tekstus. Ja man tagad būtu uzdots kā skolā rakstīt visādas bezjēdzīgas esejas, es bez sirdsapziņas pārmetumiem izmantotu MI palīdzību. Turklāt tā radītais nav plaģiāts, bet oriģināls saturs.
Ai, iespējams jau tagad zināmu daļu tekstu rada izpalīdzīgais mākslīgais intelekts. Palūdzu tam uzrakstīt tekstu par rakstīšanu un, lūdzu! Te tas būs. Un es droši vien tā nevarētu uzrakstīt, vai vismaz tas man prasītu krietni vairāk laika.


Nobeigumā palūdzu MI uzrakstīt erotisku stāstu un dabūju šo. Un piedevām atklāju, ka tam nav svešā arī zināma cenzūra. Tagad gan ir skaidrs, ka visus tos neskaitāmos un vienveidīgos erotiskos romānus patiešām raksta roboti.

Plašāk par čatošanu ar mākslīgo intelektu var palasīt Kursora rakstā “Mākslīgais intelekts pavisam nopietni sāk pretendēt uz cilvēku darba aizstāšanu. Kas ir “ChatGPT” un ko tas piedāvā?”.
Mazliet uznāk skumjas pārdomas par cilvēka dzīves jēgu. Pat blogu dators spēj uzrakstīt labāk par mums (atsevišķos gadījumos). Vienīgi gatavot ēst un gulēt dīvānā es varu labāk par MI.
Vai ne? No otras puses MI dažŗeiz var palūgt uzrakstīt kādu bezpersonisku vēstuli, un pati vienkārši dzert kafiju un skatīties, kā teksts pats sevi saraksta. Šodien Kursora portālā bija garāks raksts par šo tēmu, un ir par ko padomāt.
Pilnīgi bezjēdzīgos referātus un kursadarbus gan ar prieku uzticētu šādam draugam 😀
Mierīgi. Eh, ja manā jaunībā tāds būtu bijis pieejams. 😀 Studentiem un skolēniem dikti labs palīgrīks. Vienīgi jāpieskata, lai neparādās tās zaļās govis un tamlīdzīgas lažas.
Nu jā, pārlasīt gan vajag 🙂
Personīgo attieksmi mēs pēc tam tekstam piešķirtu bez lielām pūlēm. Kad jautāju, MI apgalvoja, ka tas vajadzības gadījumā uzrakstīšot arī romānu. Un tagad domāju, ka gan jau kāds to noteikti izmantos. Trakākais, ka es diez vai to atšķiršu no viena otra cilvēka sarakstīta teksta. 🙂
Tu varbūt JAU esi izlasījusi MI rakstītu romānu, tikai to nezini 😉
Apmēram tik šausmīga doma man arī ienāca prātā. 🙂
Vai pasniedzējs arī varētu paņemt MI, lai izlabo studentu MI iesūtītos darbus? Un pats tikmēr kopā ar studentiem atpūstos pludmalē. Tā tik būtu dzīve!
Tas izklausās pēc brīnišķīga projekta. Un ne to vien tas MI varētu paveikt mūsu vietā, jo ir taču daudz patīkamākas lietas, ar kurām nodarboties. Vienīgi zinātniskās fantastikas romānos tas parasti labi nebeidzas. 😀
Atbalsojums: Latvijas blogāres apskats #227 (02.12.-08.12.) | BALTAIS RUNCIS