No A līdz Z

No a līdz zNezinu vai šos stafešu ierakstus lasa vēl kāds cits bez grāmatu blogeriem. Visdrīzāk jau nē, jo ko gan interesantu un jēgpilnu uzrakstīsi par neskaitāmas reizes aprunātiem jautājumiem. Bet blogeru uzaicinājumi ir svēta lieta un savu iespēju robežās cenšos nevienam neatteikt. Tāpēc paldies Austrai par iespēju izteikties. Un patiesībā ir tīri jauki pavadīt piektdienas vakaru pārdomājot savus lasīšanas ieradumus.

Author you’ve read the most books from (vislasītākais autors):

Terijs Prečets, kurš gan cits? Goodreads ir piefiksēts, ka lasītas 43 no viņa grāmatām. Tā patiešām varētu būt. Un vēl joprojām ir mazliet skumji, ka šogad viņš mūs ir pametis uz visiem laikiem.

Best Sequel Ever (visu laiku labākais grāmatas turpinājums):

Protams, Terija Prečeta Plakanās pasaules sērija. Apmēram četrdesmit grāmatas, no kurām lielākā daļa ir viena par otru lieliskāka, smieklīgāka un gudrāka.

Currently Reading (šobrīd lasu):

Jans Flemings „Kazino Royale”. Tā kā drīzumā mēs tiksim aplaimoti ar kārtējo Bonda fimu, šo lasu aiz tīras ziņkārības, lai tuvāk iepazītu bondiāniskā sviesta literārās saknes. Apžēliņ, kas par seksismu! Piecdesmitie gadi pilnā krāšņumā. Bonds izrādījās dikti kompleksains tips un principā pa dažām vārīgām vietām no ļaunajiem komunistu aģentiem norāvās pelnīti. Kur nu vēl baisais SMERŠ (СМЕРть Шпионам).

Drink of Choice While Reading (dzēriena izvēle lasot):

Ja es lasot vienmēr lietotu kādu dzērienu, tad sen jau būtu pārdzērusi jēgu un mana mīļākā lasīšanas vieta būtu diezgan maza izmēra telpa. Vispār no rītiem dzeru kafiju, bet pārējā diennakts laikā pārsvarā ūdeni.

E-reader or Physical Book (e-lasītājs vai taustāma grāmata)?

Labprāt lietoju abus. Šobrīd vairāk kā datu nesēju izmantoju papīru, jo daudz apmeklēju bibliotēkas un e-grāmatas tajās neizsniedz. Savukārt grāmatas svešvalodās vairāk lasu elektroniskā formātā.

Fictional Character You Probably Would Have Actually Dated In High School (grāmatas varonis, ar kuru Tu satiktos vidusskolas laikā):

Šis jautājums man ne visai patīk, jo nevaru uz to izdomāt sakarīgu atbildi. Pieļauju, ka man būtu derējis satikt Zelta Zivtiņu, Veco Hotabiču vai kādu tamlīdzīgu radību apveltītu ar opciju izpildīt dažādas vēlēšanās – pat labi apzinoties, vai tieši otrādi – pilnīgi neapzinoties, cik katastrofālas varētu būt savu vēlmju piepildīšanās sekas, bet tas neapšaubāmi būtu bijis jautri.
Vēl man noteikti tolaik būtu nācis par labu aprunāties ar veco, viedo Esmi Weatherwax. Bet arī viņa šogad pēdējā Dicworld grāmatā esot nomirusi.

Glad You Gave This Book A Chance (prieks, ka devi šai grāmatai iespēju):

Vairākas reizes ļoti neveiksmīgi mēģināju iesākt lasīt Gintera Grasa „Skārda bungas”, līdz pēkšņi grāmata atplauka kā puķīte un Grass kļuva par vienu no maniem iemīļotajiem autoriem. Laikam lieki piebilst, ka arī viņš šogad nomira (eh, kas šis par draņķīgu gadu ir sanācis).

Hidden Gem Book (apslēptais dārgakmens):

Apslēptais dārgakmens? Pat nezinu, kas tas varētu būt. Ja kādā grāmatā tāds ir bijis, tad noteikti pārāk labi apslēpts, lai būtu pamanāms..

Important Moment in your Reading Life (svarīgs mirklis Tavā lasīšanas dzīvē):

Svarīgākais mirklis manā lasīšanas dzīvē bija četru gadu vecumā, kad beidzot pēc ilgām un garām pūlēm man izdevās salikt kopā tos melnos ķeburus un izvilnāt no tiem fantastiskus stāstus un jaunas pasaules.

Just Finished (grāmata, ko tikko pabeidzi):

Jū Nesbē „Spoks”. Devītā grāmata sērijā par Hariju Holu (un es ļoti ceru, ka autors kādreiz tak beidzot par viņu apžēlosies un nožmiegs beigtu, lai nabaga Harijam vairs nebūtu vienmēr tā jāmokās un jāiekuļas visādās sāpīgās un nepatīkamās lietās).

Kinds of Books You Won’t Read (kāda veida grāmatas Tu nelasi):

Heh, vai tad eksistē kaut kas tāds, ko es nemaz un nekad nelasu? Nu labi. Skaidrs, ka nelasu grāmatas ķīniešu vai citās man nesaprotamās svešvalodās, toties visādu drazu es lasu diezgan daudz. Un, jā, arī piekrītu uzskatam, ka no sliktas literatūras lasīšanas nekas slikts ar cilvēku nenotiek (bet nekas labs arī nē). Man gan nekad nav bijusi problēma atzīt, ka kāda lasītā grāmata ir ļoti viduvējs ražošanas romāns vai galīga kaka. Un tādas diemžēl ir lielākā daļa no tām, kuras redzamas grāmatnīcu un bibliotēku plauktos.

Longest Book You’ve Read (garākā grāmata, ko esi izlasījis/-usi):

Goodreads grib iestāstīt, ka garākā no pēdējos gados izlasītajām grāmatām ir Džonatana Litela „Labvēlīgās” ar 1424 lappusēm, bet es negribu tam piekrist, jo šajā gadījumā izdevniecība ir mākslīgi uzpūtusi grāmatas apjomu ar palielinātiem fontiem un samazinātu lappuses formātu. Citi šīs grāmatas izdevumi ir krietni īsāki.
Subjektīvi man visgarākā šajā dzīvē izlasītā grāmata šķiet Bībele. Pie tās tad arī paliksim.

Major book hangover because of (grāmata, kas norauj jumtu un sašķoba realitātes izjūtu):

Ak, tā pa īstam grāmatu pasaulē man bija iespējams nokļūt tikai bērnībā – apmēram līdz sešu, septiņu gadu vecumam. Pēc tam jau ceļš uz turieni ir slēgts, un tā tam ir jābūt. Tagad tikai pa retam gadās noķert vāju atblāzmu no tās dīvainās sajūtas. Kaut kas no tās bija manāms Holdstoka „Mitago mežā” vai Petrosjanas „Nams, kurā …”

Number of Bookcases You Own (Tavu grāmatplauktu skaits):

Apmēram pieci grāmatu plaukti dažādās Latvijas vietās. Un kādas desmit kastes kaut kur laukos. Un viens diezgan piebāzts e-lasītājs.

One Book You Have Read Multiple Times (viena grāmata, ko esi pārlasījis/-usi vairākkārt):

Man patīk grāmatas gan lasīt, gan pārlasīt. Praktiski visas iemīļotās bērnības grāmatas ir smagi nolasītas un apbružātas, tāpēc ir grūti nosaukt tikai vienu, jo visas ir lasītas neskaitāmas reizes. Formālai atskaitei šeit ierakstīšu Vinniju Pūku.

Preferred Place To Read (mīļākā lasīšanas vieta):

Patīk lasīt gultā un sabiedriskajā transportā. Kad šogad beidzot iekārtoju varen piemīlīgu lasīšanas vietu ārā uz lodžijas ar ērtu atzveltnes krēslu un to ļoti glīti apzaļumoju ar lavandām, hortenzijām, pacipresēm, orhidejām un begonijām izrādījās, ka vai nu laiks laukā ir nepatīkami auksts un drēgns, vai arī darba dikti daudz, tāpēc iespēju lasīt svaigā gaisā izmantoju ļoti reti.

Quote that inspires you/gives you all the feels from a book you’ve read (citāts, kas Tevi iedvesmo un atsauc sajūtas no grāmatas lasīšanas procesa):

Nemīlu citātus, bet, ja noteikti kādu vajag, tad lai nu būtu.

animula vagula blandula
hospes comesque corporis
quo nunc abibis in loca
pallidula rigida nubila
nec ut soles dabis iocos

Hadrianus (138)

Reading Regret (lasāmnožēla):

Parasti es necenšos lasīt nožēlojamas grāmatas, bet ar „Krēslu” gan pamatīgi aplauzos. Vienkārši līdz tam bija sanācis lasīt tikai labas un ļoti labas fantāzijas grāmatas, tāpēc vēl gandrīz līdz tā vidum neticēju, ka saslavētais romāns ir prasta un garlaicīga kaka. Nu ar šo tad arī sāka plaši plūst fantāzijas kaku straumes no izdevniecībām, kurās tikai ar pūlēm un retumis ir iespējams nozvejot kaut ko lasāmu.

Series You Started And Need To Finish (all books are out in series) (grāmatu sērija, ko iesāki, bet nepabeidzi (par spīti tam, ka visas daļas jau ir iznākušas)):

Oh, iesāktu un nepabeigtu grāmatu sēriju ir daudz vairāk nekā pilnībā izlasītu. Vispirms ir jāpabeidz Prečeta Plakano pasauli, kurai tagad diemžēl būs iznākušas visas daļas.
No citām lasīšanas vērtām sērijām kādreiz vajadzētu atkal ķerties pie Kinga „Tumšā torņa”. Baidos, ka latviski neviens neriskēs to tulkot un izdot, bet šīs grāmatas es noteikti nopirktu.
Vēl derētu izlasīt ne tikai „Tumsas kreiso roku” , bet arī citas Hainish cikla grāmatas. Varbūt tas uzlabos ne visai labās attiecības ar Ursulu K. Le Gvinu.

Three of your All-Time Favorite Books (3 Tavas visu laiku mīļākās grāmatas):

Ak, tas patiešām nav nopietns jautājums, tāpēc atļaušos neatbildēt. Ar burtu T, ziniet, sākas arī trīsdesmit un daži vēl lielāki skaitļi, par kuriem vēl būtu vērts padomāt un izveidot iemīļoto grāmatu sarakstu.

Unapologetic Fangirl For (nepiedodams fans):

Īpaši ne par ko nefanoju, bet vistuvākā atbilde laikam būs Prečeta Plakanās pasaules sērija. Jūs par to noteikti esat ļoti pārsteigti, vai ne?

Very Excited For This Release More Than All The Others (ar nepacietību gaidi grāmatas iznākšanu):

Nav tādas grāmatas, kuras iznākšanu ļoti gaidītu. Galu galā kopš Marka Aurēlija laikiem nekādas jaunas atziņas cilvēce nav atklājusi. Un visi labākie stāsti ir izstāstīti un pierakstīti jau vismaz pirms 2000 gadiem, ja ne vēl ātrāk. Un nav nekā jauna zem saules…
Ir tikai nebeidzama atkārtošanās un ilūzija, ka viss notiek pirmo reizi.

Worst Bookish Habit (sliktākais grāmatlasītāja ieradums):

Mans ļaunākais un neķītrākais ieradums, par kuru noteikti degšu tajā grāmatlasītāju ellē, kura tiek apkurināta ar dzīves laikā neizlasītajām grāmatām ir paradums dažreiz lasīšanas laikā paskatīties, ar ko stāsts beidzas. Tiesa gan – tā man parasti gadās tikai ar garlaicīgām un biezām grāmatām.

Saprotams, ka netrūkst arī citu draņķīgu paradumu. Piemēram, parasti vienlaicīgi lasu vairākas grāmatas, kuras visas sakrauju kaudzē pie gultas. Mēdzu kavēt grāmatu nodošanas termiņus bibliotēkā. Vazāju grāmatas apkārt somā, nomētāju visās iespējamajās vietās, atloku lapas. Ai, nu laikam pietiks.

X Marks The Spot: Start at the top left of your shelf and pick the 27th book (27. grāmata (no kreisās puses) Tavā grāmatu plauktā (no augšpuses)):

Šajā plauktā galvenokārt atrodas vēl neizlasītā literatūra, un divdesmit septītā ir grāmata ar jauku, botānisku nosaukumu – Mihaila Šiškina „Венерин волос”. Viena no iesāktajām, bet neizlasītajām. Varbūt kādreiz.

Your latest book purchase (nesenākais grāmatas pirkums):

Margareta Atvuda „Kalpones stāsts”. Šo romānu, protams, izlasīju jau sen – pirms vairākiem gadiem, bet ļoti priecājos par latvisko izdevumu un noteikti gribēju to dabūt arī savā īpašumā.

ZZZ-snatcher book (last book that kept you up WAY late) (grāmata, kas noturējusi nomodā ļoti ilgi):

Ļoti reti lasu grāmatas pa naktīm tāpēc, ka nespēju tās nolikt malā.. Ja kaut kas jānosauc, tad prātā nāk vienīgi Ērvinga „Garpa pasaule” un Faulza „Burvis”. Bet tas bija ļoti sen. Tagad tā vairs nedaru.

Stafeti tālāk nododu Doronikei, kura aizdomīgi ilgi nav neko savā blogā publicējusi un Santai. Labprāt uzzinātu viņu atbildes uz jautājumiem.

6 thoughts on “No A līdz Z

 1. Austra

  Bija prieks par Tevi uzzināt ko vairāk 🙂 Un jautri arīdzan! Prečets arī ir manā “kādreiz taču jāizlasa” plānā, pasen ir lasītas pāris grāmatas, no kurām uzreiz secināju – ģeniāli! – bet tālāk neesmu tikusi, jo man liekas, ka tām piestāv lasīšana papīra formātā, bet tādā man to nav.

  Atbildēt
  1. Sibilla Post author

   Nu ar grāmatmīļiem vienmēr ir jautri papļāpāt. 🙂
   Prečets parasti vai nu patīk uzreiz, vai nekad. Viņa grāmatas pamazām esmu sapirkusi tepat Rozes grāmatnīcās. Tajās gandrīz vienmēr ir piedāvājumā kaut kas no šī autora darbiem.

   Atbildēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.